"Łączny stan napełnienia podziemnych magazynów gazu (PMG) przez PGNiG SA na dzień 28 września 2015 r. wynosi 2,76 mld m3 gazu ziemnego, z czego 836 mln m3 stanowi zapas obowiązkowy gazu, pozostający w dyspozycji ministra gospodarki" - czytamy w komunikacie.

PGNiG dysponuje pojemnościami w siedmiu magazynach gazu wysokometanowego: Wierzchowice, Kosakowo, Mogilno, Strachocina, Brzeźnica, Husów i Swarzów. Ich łączna pojemność wynosi ok. 2,9 mld m3.

Spółka nie dysponuje pełną pojemnością magazynową, której operatorem jest OSM Sp. z.o.o. Część tej pojemności jest w dyspozycji podmiotów trzecich, zaznaczono także.

Na koniec sierpnia br. spółka informowała, że dostępne pojemności magazynowania gazu zostały wypełnione w 87 proc.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

>>> Czytaj też: Terminal LNG - polska niezależność energetyczna coraz bliżej