30 procent wysyłanych za granicę ukraińskich towarów rolnych kupują kraje Unii. Obecnie z krajami Wspólnoty handluje nieco ponad 230 tamtejszych przedsiębiorstw. W porównaniu z poprzednim rokiem wartość eksportu ukraińskich produktów rolnych do Unii wzrosła o ponad 1/5.

Ukraina boryka się z rosyjskim embargiem na towary, odkąd Moskwa wprowadziła ograniczenia w odpowiedzi na proeuropejskie aspiracje Kijowa. Eksport produkcji rolnej do Rosji oficjalnie spadł do kilku procent. Dlatego rząd w Kijowie i tamtejsi producenci duże nadzieje wiążą z rynkiem europejskim i mającą wejść w życie od początku przyszłego roku ukraińsko-unijną umową o wolnym handlu.

Podczas, gdy większość ukraińskiej gospodarki dotyka kryzys i spadek produkcji - rolnictwo ma się dobrze. W zeszłym roku sektor zanotował pięcioprocentowy wzrost. Ukraina to europejski potentat w produkcji zboża, głównie pszenicy i kukurydzy, ale też słonecznika. Spośród krajów Unii Najwięcej ukraińskiej produkcji rolnej trafia do Włoch i Hiszpanii.

>>> Czytaj też: W co tak naprawdę gra Rosja? Opinie ekspertów o najnowszej polityce Moskwy