Do najważniejszych z nich należą jej zdaniem domy dziennego pobytu seniorów, dodatek emerytalny i bezpłatna pomoc prawna.

Ewa Kopacz oceniła, że przez rok jej rządów w zakresie polityki senioralnej udało się wiele osiągnąć. Wskazała między innymi na ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej. Zacznie ona obowiązywać z początkiem przyszłego roku. - Będzie 1500 punktów w całej Polsce, gdzie każdy po 65. roku życia lub młody człowiek, który jeszcze na siebie nie zarabia, będzie mógł pójść do tych wykwalifikowanych adwokatów, radców prawnych, ale i radców podatkowych - mówiła premier, dodając, że pracę prawników będą wspomagać organizacje pozarządowe.

Szefowa rządu podkreśliła również, że w Sejmie problemami osób starszych zajmuje się stała komisja do spraw polityki senioralnej. Jak mówiła premier, dzięki decyzji ministra zdrowia przeznaczono 40 milionów złotych na dzienne domy opieki medycznej.

Emeryci otrzymają także specjalny dodatek do swoich świadczeń - zapowiedziała Ewa Kopacz. Jak wyjaśniła, w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazł się zapis o wypłacie jednorazowej kwoty, będącej rodzajem rekompensaty za niską waloryzację emerytur spowodowaną deflacją.

Reklama

Jednorazowy dodatek emerytalny będzie uzależniony od wysokości pobieranych rent i emerytur. Kwoty od 100 do 350 złotych mają być wypłacone w marcu przyszłego roku.

>>> Polecamy: Wszyscy uciekają z tonącego okrętu. PGNiG nie chce ratować górnictwa