Nasza specjalizacja: przeciętna szarość. Dlaczego Polacy nie są w niczym wybitni?

6 października 2015, 09:12
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

W ostatnim Magazynie napisaliśmy: „Jesteśmy mało mobilni, powtarzają od lat eksperci. Rzeczywistość zaś pędzi, a my razem z nią”. Czyli musimy być mobilni, bo inaczej się nie da. A nie da się, bo we wszystkim jesteśmy słabi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (19)

  • Paweł(2015-10-06 16:13) Zgłoś naruszenie 20

    Wysokiej jakości tabor kolejowy, drukarki 3d, autobusy miejskie, grafen, polska szkoła cybernetyki (nota bene dziedzina narodzona i rozwijana w Polsce) i wiele innych - nie będę tu powtarzał wyliczanki po przedmówcach.
    Bezrobocie wśród wykształconych młodych ludzi wynika z wielkiego oszustwa jakim było wmawianie młodym ludziom, że dyplom wyższej uczelni zagwarantuje świetlaną przyszłość. A okazało się, że to drenaż portfeli ludzi studiujących pedagogikę, socjologię i wiele innych tego typu nieprzydatnych na rynku pracy kierunków...
    Wstyd Panie redaktorze... może czas poszerzyć horyzonty a nie serwować takie antypolskie teksty...

    Odpowiedz
  • Papapa(2015-10-06 20:30) Zgłoś naruszenie 20

    W Polsce nie ma miejsca dla ludzi wybitnych, bo wybitni się wyróżniają, a tu każda inność jest piętnowana. Wyjadą lub przestaną się wychylać, tak czy siak ze stratą dla Polski.

    Odpowiedz
  • Gość(2015-10-06 20:37) Zgłoś naruszenie 10

    Ponieważ w Polsce za wybitność nie chcą tyle płacić ,by się dużej części to opłacało. Ludzie pokończyli trudne kierunki studiów i niema dla nich pracy a co dopiero takiej w której by mogli się rozwijać i zarobić uczciwe pieniądze.

    Odpowiedz
  • Sejna(2015-10-06 16:24) Zgłoś naruszenie 10

    Najpierw odbudujcie polski przemysł a potem namawiajcie ludzi na zawodówki. A może chodzi o to, żeby wykształcić fachowców do niemieckiego przemysłu? Taki z wykształceniem zawodowym jest lepszy do zniemczenia, bo nie zna polskiej literatury, historii tylko umie murować, skrawać czy spawać.

    Odpowiedz
  • luke(2015-10-06 13:43) Zgłoś naruszenie 10

    Niedaleko mnie w Krasnosielcu dziurze zabitej dechami na początku wieku urodzili się bracia Warner. Pojechali do Kalifornia i założyli Warner Brothers. Po prostu uważali że są najlepsi. Zabita dechami wieś znaczenia nie miała.

    Odpowiedz
  • emigrant(2015-10-06 11:10) Zgłoś naruszenie 10

    Polacy jak rzadko który naród potrafią radzić sobie w każdej sytuacji. Jak przeżyłeś w Polsce poradzisz sobie wszędzie. Kiedyś zamiast kompleksów były kawały " Idzie sobie Polak, Rusek i Niemiec..." Dziś ściekowe media tłumaczą jak być bardziej konkurencyjnym i jak to dobrze zarabiać mało. Z obywateli zrobiono lemingi a z Państwa cyrk. Żałosna władza teoretycznego państwa reprezentuje interesy wszystkich tylko nie Polaków. Redaktor zamiast pisać stek bzdur powinien spróbować emigracji, żeby się przekonał czy ma odpowiednie kwalifikacje.

    Odpowiedz
  • sw222(2015-10-06 22:28) Zgłoś naruszenie 10

    Treść artykułu zaprzecza sama sobie. Wpierw autor pisze, że jesteśmy słabo wykształceni, a potem że za dużo jest ludzi po studiach :)

    Odpowiedz
  • Lestek(2015-10-06 10:07) Zgłoś naruszenie 10

    Większość zdolnych i bardzo zdolnych wyjechała i swą wiedzą wspiera teraz gospodarki innych krajów, robiących drenaż mózgów na całym świecie. Oni wrócą jak w naszej ojczyźnie choć trochę zmienią się na lepsze warunki życia.
    Poza tym jesteśmy specjalistami, specjalistami najwyższej rangi- potrafimy żyć tuta,j w kraju o bardzo niesprzyjających warunkach dla przeciętnego Kowalskiego. Oczekiwanie na wizytę u specjalisty parę lat jest normą, podobnie rzecz się ma z sądownictwem. Tu wielkie firmy robią z maluczkim co tylko chcą, a UOiK śpi wiecznie zimowym snem misia Koralgola. To tu banda prawie 500 tys urzędniczych darmozjadów jest najczęściej tylko po to aby pokazać swą władzę a w razie niewiedzy uprawiać wesołą spychologię.

    Mam mnożyć przykłady? Strony i czasu by nie starczyło. W dodatku teraz PO z PSL lądujące na politycznym wysypisku historii (podobnie jak AWS, UW, KLD) uraczyło nas w imieniu obcego prezydenta Merklowej stadem przyszłych fanatyków, którzy będą u nas robili co chcieli, a policja czy inne służby będą karały nas za wszelkie odruchy samoobrony, zamiast jak odpowiednik ZOMO pałować i deportować ich stąd.

    Cz to nie jest najwyższa forma przeżycia?

    Odpowiedz
  • Krool(2015-10-06 16:53) Zgłoś naruszenie 10

    Artykul idealny dla wszelakiej masci zyciowych frustratow i niudacznikow, niektorym tylko ujadanie zostalo i nadzieja na zasilek od pisu. Co do stwierdzenia autora to zapytalbym w czym sa od nas lepsi slowacy, czesi czy wegrzy? W niczym moim zdaniem. Jak na kraj z taka historia to radzimy sobie swietnie

    Odpowiedz
  • kasia32(2015-10-06 19:02) Zgłoś naruszenie 10

    bzdety. po pierwsze nie ma żadnych "nas", za to jest 38 mln indywidualności i każda z nich jest w czymś dobra. po drugie jak Polak nie jest mobilny to nie wiem kto jest? 2-5 mln ludzi wyjechało w ost. 10 latach za pracą za granicę, więc zmieńcie tych pismaków na takich co mają bardziej aktualną wiedzę, bo to żałosne brednie.

    Odpowiedz
  • Pierre d'Olais-Teau(2015-10-06 14:47) Zgłoś naruszenie 10

    Oj, poczytne dzisiaj są felietony typu "Polska w ruinie"...

    Odpowiedz
  • J(2015-10-06 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Bo po co być wybitnym w kraju, w którym nie liczy się to tylko liczą się znajomości i układy. W większości przypadku, tam, gdzie jest wybór między dwiema osobami - jedną wybitną bez układów i znajomości oraz drugą mierną lub zidiociałą bez układów i znajomości, to przeważnie wygra ta druga. Wybitni to są, ale musieli ze wskazanego wyżej względu wyemigrować do normalnych państw.

    Odpowiedz
  • DAn(2015-10-06 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Czytając tekst, mam wrażenie, że jesteśmy najlepsi w oblewaniu siebie gnojówką. Ale prawa fizyki tutaj nie nie obowiązują. Im wyżej tym strumień fermentu większy! Autor tekstu aspiruje i to podnosi go na wyżyny...

    Odpowiedz
  • Andrzej(2015-10-06 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ci PALANCI specjalnie rozkręcili ten swój proceder zwany szmatławą dziennikarką. Ostatni raz oglądam coś stąd, niech sobie piszą i judzą jak pokrętni piździelce!

    Odpowiedz
  • shalom(2015-10-06 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    To jest opinia żyda :-)

    Odpowiedz
  • azaa(2015-10-06 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    wybitni wyjechali już dawno i o powrocie nie myślą !!!
    zaostali wybitni urzędasy na których pracuje głupi naród , bo jak był by wibitny cały narod to kto by zasówał na urzędasów ??

    Odpowiedz
  • heartz(2015-10-06 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    A po co komu potrzebne super umiejętności, innowacje, kreatywność, ciekawe projekty architektoniczne skoro ponad 90% społeczeństwa jest na dorobku i najważniejsze dla niego jest to, żeby było TANIO.

    Osiedla buduje się paskudne, z niskiej jakości materiałów, bez zieleni, bez miejsc parkingowych, żeby było TANIO. Wystarczy wejść na allegro do jakiejkolwiek kategorii, żeby zobaczyć, że króluje chiński szajs za przysłowiowe 5 zł. Większość samochodów ma sparciałe opony, naprawiane są drutami. Największe obroty mają dyskonty i meble z bodzio i ikei.

    Po prostu ludzie nie mają pieniędzy na produkty wysokiej jakości, to co przedsiębiorstwo może oferować i komu?

    Odpowiedz
  • Post Bankier(2015-10-06 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Marcin puknij sie Pan w czoło, jakby Pan zapomnial, Polska czyli Polacy to potega w europie w : transporcie, produkcji mebli, produkcji automotive, producji warzyw, krzewow, kwiatow, branzy szerokopojetej IT, outsoursingu ksiegowego, customer service zwany call center, produkcji peletu, budowlanki przemyslowej i etc. No ktos to musi robic.No kto My wcale nie tacy zwyczajni Polacy.
    chyba ma Pan zle dane

    Odpowiedz
  • Paweł(2015-10-07 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    bycie po studiach ≠ bycie wykształconym

    Odpowiedz