Uruchomienie wstępnej produkcji było możliwe dzięki wykorzystaniu platformy wiertniczej Lotos Petrobaltic, podkreślono w komunikacie.

- Zagospodarowanie złoża B8 to strategiczny projekt Lotosu, realizowany w segmencie wydobywczym. (…) Po uruchomieniu docelowego wydobycia Lotos Petrobaltic będzie pozyskiwał ze złoża B8 do 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. To kolejny istotny krok Lotos w umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dywersyfikacji dostaw surowca dla rafinerii w Gdańsku - skomentował prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, cytowany w komunikacie.

Dla porównania średnie dzienne wydobycie spółki Lotos Petrobaltic w II kwartale 2015 wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Z kolei potwierdzone zasoby firmy (wg stanu na dzień 30 czerwca 2015 ) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, podano także w materiale.

- Po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce. Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza dot. eksploatacji ww. złoża obowiązuje do 2031 r. - czytamy dalej.

Reklama

Lotos Petrobaltic ma czterdziestoletnie doświadczenie w poszukiwaniu i eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Bałtyckim. Firma posiada 5 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin oraz 2 na poszukiwanie. Oprócz tego posiada koncesję na wydobycie ropy i towarzyszącego jej gazu ze złoża B3, współudział w koncesji na wydobycie ropy i współwystępującego gazu ze złoża B8 oraz współudziały w 2 koncesjach na wydobycie gazu ze złóż B4 i B6.

Łączna powierzchnia bałtyckich koncesji wydobywczych Lotos Petrobaltiku wynosi blisko 148 km2, a łączna powierzchnia koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych to ponad 7,3 tys. km2. Dodatkowo we współpracy z PGNiG Lotos Petrobaltic prowadzi prace w poszukiwaniu węglowodorów na koncesjach lądowych, zlokalizowanych w północnej Polsce.

Ponadto Lotos Petrobaltic obecna jest na norweskim szelfie kontynentalnym poprzez firmę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 23 koncesje (20 poszukiwawczo-rozwojowych i 3 wydobywcze). Na 7 z nich Lotos Norge jest operatorem.

Lotos Petrobaltic jest także właścicielem firmy Lotos Geonafta, wydobywającej ropę naftową ze złóż lądowych na Litwie. Lotos Geonafta to największy producent ropy na Litwie.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.

>>> Czytaj też: Oświetlenie LED i farmy wiatrowe. Wielkie sklepy chcą niezależności energetycznej