Komitet Noblowski werdykt ogłosi o 11.00.

Maciej Nowicki zastrzega w rozmowie z IAR, że Pokojowa Nagroda Nobla ma swoją specyfikę i dlatego trudno jest przewidywać, kto ją dostanie. Jak mówi, jednym z faworytów jest katolicki ksiądz z Erytrei ojciec Mussie Zerai, od wielu lat pomagający w Europie uchodźcom z Afryki. "To temat bardzo aktualny ze względu na kryzys imigracyjny" - mówi Nowicki.

Rozmówca IAR wskazuje, że tegorocznym laureatem może też zostać lekarz ginekolog, doktor Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga. Mukwege kieruje szpitalem dla kobiet, które zostały zgwałcone, jest też laureatem ubiegłorocznej "Nagrody imienia Sacharowa za wolność myśli", przyznawanej przez Parlament Europejski. Maciej Nowicki liczy, że lekarz przyjedzie w grudniu do Warszawy na współorganizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka festiwal filmów dokumentalnych "Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie".

Według Nowickiego, wśród faworytów jest też rosyjska "Nowaja Gazieta". Gdyby to jej przyznano pokojowego Nobla, byłby to pierwszy przypadek w historii, że nagroda trafiłaby do instytucji reprezentującej media. Rozmówca IAR przypomina, że z tym tytułem związana była między innymi zamordowana dziennikarka Anna Politkowska. "Nowaja Gazieta to symbol niezależnego dziennikarstwa w Rosji i chyba już także na świecie" - podsumowuje Maciej Nowicki.

Światowe media jako faworytów wymieniają też między innymi kanclerz Niemiec Angelę Merkel i papieża Franciszka. W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury.

>>> Czytaj też: Nagroda Nobla - marzenie naukowców na całym świecie od 111 lat (historia)

Pokojowy Nobel dla Merkel? Werdykt w przeszłości zaskakiwał

Angela Merkel faworytką bukmacherów do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydatura niemieckiej kanclerz wywołuje różne reakcje, łącznie z niedowierzaniem. Ale w przeszłości nieraz Komitet Noblowski zaskakiwał swoimi decyzjami. Zdziwienie wywołało na przykład przyznanie Pokojowego Nobla prezydentowi Stanów Zjednoczonych na początku urzędowania.

"Barack Obama dostał nagrodę na wejściu, zanim jeszcze cokolwiek zrobił"- komentuje w rozmowie z Polskim Radiem Ryszard Legutko. Konsternację wywołało też przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej 3 lata temu. Teraz również niektórzy przyjmują ze zdziwieniem informacje, że Angela Merkel ma duże szanse na Pokojowego Nobla. "Jest to żelazna dama, która doprowadziła do tego, że Niemcy rządzą praktycznie niepodzielnie w Unii, która traktuje arogancko swoich partnerów" - wylicza Ryszard Legutko.

Innego zdania jest europoseł Janusz Zemke, który informacje o szansach na Pokojowego Nobla dla Angeli Merkel przyjmuje - jak mówi - z życzliwością i dodaje - "Ja wolę, żeby Niemcy zdobywali wyróżnienie za pokój, niż żeby byli mocni w dziedzinach innych" - dodał.

Mówi się, że Angela Merkel mogłaby dostać Pokojową Nagrodę Nobla za otwarcie na imigrantów, ale tu popełniła błąd. "To była nieprzemyślana decyzja, ta "willkommen politik". To była błąd w ocenie sytuacji i Angela Merkel musiała się z tego wycofać. Ale traktujmy to jako przejaw porywu serca" - powiedział Polskiemu Radiu europoseł Dariusz Rosati. Angela Merkel wywołuje skrajne emocje. Były czasy, że w Grecji była wrogiem numer jeden za narzucane decyzje przy negocjacjach o przyznaniu pakietów finansowych.

>>> Czytaj więcej: Angela Merkel laureatką pokojowej Nagrody Nobla?