Hawe liczy na finalizację restrukturyzacji zadłużenia do końca roku i następnie planuje skupić się na przejściu do działań operacyjnych. Strategia miałaby zostać zaprezentowana w I kwartale, czemu ma towarzyszyć emisja akcji z prawem poboru, poinformowali przedstawiciele zarządu Hawe.

"Mamy nową radę nadzorczą i opanowaliśmy pożary związane z zadłużeniem spółki. To było historyczne walne dla spółki. 29% akcjonariuszy się zebrało, co przy rozproszeniu pokazuje, że zainteresowali się oni losem firmy" - powiedział prezes Hawe Paweł Sobków podczas spotkania z dziennikarzami.

Walne zgromadzenie wybrało 5 członków rady nadzorczej plus 3 dodatkowych, którzy wejdą do rady, jeśli walne w dniu 6 listopada ustali docelową liczebność RN na 8 osób, wskazał zarząd Hawe.

"Hawe znajduje się obecnie w dość skomplikowanej sytuacji. Widzimy jednak, że ma duże szanse wyjść w krótkim czasie na prostą. Firma generuje gotówkę a jej zarząd poinformował nas o warunkach term sheet, jaki został podpisany z wierzycielami. Dokument ten pokazuje, że jest pomysł na szybką normalizację. Oczywiście, będziemy uważnie przyglądać się poczynaniom zarządu, ale na tę chwilę deklarujemy swoje pełne poparcie" - wskazał członek rady nadzorczej Maciej Szwejda.

Wiceprezes Hawe Paweł Paluchowski podkreślił, że zarząd spółki kontynuuje ważne kwestie dotyczące ustabilizowania sytuacji. Według słów zarządu, rozmowy z wierzycielami w kwestii umowy restrukturyzacyjnej są 'zaawansowane' i dotyczą kwestii jak np. "dobezpieczenia", ale sam 'kręgosłup umowy' jest gotowy.

Reklama

"Term sheet ma się przerodzić w umowę restrukturyzacyjną do 20 października. Trwają rozmowy z pozostałymi wierzycielami i liczymy że wszyscy dołączą, bo miałoby to głęboki sens. Jest wola porozumienia, a ostatnie wydarzenia wokół spółki to potwierdzają i dają poczucie, że idziemy w dobrym kierunku" - wskazał Paluchowski.

Dodał, że kolejnym krokiem będzie refinansowanie i przejście do działania operacyjnego. "Chcemy zaktualizować strategię i pokazać plan rozwoju, bo restrukturyzacja zadłużenia ma być opanowana do końca roku" - zaznaczył wiceprezes Paluchowski.

Według jego słów, spółka nie chce sprzedawać majątku, gdyż „to nie sposób na rozwiązanie problemów", a spółka generuje cash na spłacanie swoich zobowiązań. Generalna wizja przyszłości firmy ma się opierać na umacnianiu pozycji operatora dla operatorów. Inwestycje w FTTH są "w fazie rozważań". Grupa będzie uczestniczyć wszędzie tam, gdzie UE wspiera rozwój infrastruktury. "Mamy duże doświadczenie przy budowie sieci. Rozważymy wszystko, gdzie jest infrastruktura i telekomunikacja" - skonkludował wiceprezes Hawe.

Firma kontynuuje również przygotowania do emisji, a zarząd wskazał że termin, w jakim ma złożyć prospekt do KNF - to 4 grudnia. Emisja do 160 mln akcji z prawem poboru z ceną emisyjną na poziomie 1 zł została uchwalona 4 sierpnia. W przygotowaniu jest również prospekt dopuszczeniowy dla akcji Mediatela i też ma trafić do urzędu do końca roku. W zależności od decyzji Komisji, zarząd liczy na zatwierdzenia dokumentów w I kwartale.

"Chcemy mniej więcej zgrać emisję akcji z prezentacją strategii, jak również prezentacją wyników za 2015 rok. Nadmienię jeszcze, że spółki z grupy pracują zgodnie z harmonogramem: ORSS i Hawe Budownictwo realizują projekty, tak aby od 1 stycznia wejść do fazy zarządzania zbudowanymi sieciami szkieletowymi. Hawe Telekom negocjuje kolejne umowy" - powiedział wiceprezes Hawe.

Potencjalny harmonogram działań Hawe:

20 października: zakładane podpisanie umowy restrukturyzacyjnej
6 listopada: WZ dotyczące docelowej liczby członków RN
9 listopada: posiedzenie sądu dot. Hawe Telekom i oczekiwane odstąpienie od zarządu przymusowego w tej spółce
do 4 grudnia: złożenie prospektu do KNF
I kwartał 2016: ogłoszenie strategii, emisja akcji, publikacja wyników finansowych za 2015



Grupa kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 333 mln zł w 2014 r.