"W ciągu pierwszych trzech lat podejmiemy ocenę tego programu i wraz z ministerstwem podejmiemy decyzję o ewentualnym zwiększeniu nakładów lub nie. Zaangażowanie budżetowe na cały okres trwania programu to około 750 mln zł"- powiedział dziennikarzom wiceprezes BGK Radosław Stępień.

Według niego, ten program zasadniczo różni się od wcześniejszych programów m.in. tym, że Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) mogą otrzymać w aporcie grunty pod budowę mieszkań od samorządu. "Liczymy, że zainteresowaniem tym program będzie stopniowo rosło i oczekujemy szczytu składanych wniosków w drugim i trzecim roku jego trwania" - dodał Stępień.

Z preferencyjnego finansowania będą mogły korzystać TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe. Inwestorzy planujący skorzystać z programu rządowego mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie kredytu - WIBOR 3M bez marży, czyli aktualnie 1,73% w skali roku oraz 30-letni okres spłaty, wylicza BGK.

>>> Czytaj też: W jakich województwach ceny mieszkań spadły najbardziej?

Reklama

Przedstawiciele BGK liczą, że dzięki temu programowi w ciągu 10 lat powstanie co najmniej 30 tysięcy tanich mieszkań na wynajem, w których czynsz będzie o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego.

"Program jest skierowany do inwestorów współpracujących z gminami, zatem kluczowe jest, aby samorządy zaangażowały się wnosząc kapitał i działki, na których powstaną budynki mieszkalne. Inwestor powinien zawrzeć umowę z gminą, przeznaczyć co najmniej połowę finansowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci, a do wniosku o udzielenie finansowania załączyć m.in. ostateczne pozwolenie na budowę" - podkreślał dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK Dariusz Stachera.

Według niego, udział środków z budżetu państwa będzie stopniowy, ale dzięki temu bank może zaoferować preferencyjne warunki kredytowania dla inwestorów.

"Inwestorzy mogą skorzystać z kredytu w BGK, lub pozyskać środki z emisji obligacji i w tym przypadku stajemy się organizatorem takiej emisji. Dla niektórych podmiotów taki rodzaj pozyskania kapitału może mieć charakter bardziej prestiżowy" - dodał podczas konferencji Stachera.

BGK jest jedynym państwowym bankiem rozwoju w Polsce. BGK inicjuje i wdraża programy na rzecz wzrostu gospodarczego w Polsce. Stanowi centrum kompetencji w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportowych, spółek komunalnych oraz samorządu lokalnego. Bank rozwija systemy poręczeń i gwarancji mających na celu rozwój przedsiębiorczości.