"Rozmawiamy o kolejnych potencjalnych przejęciach i różne możliwości się pojawiają. Jest jeszcze przed decyzjami właścicieli, czy i w jaki sposób to zrobić. Naszą ambicją nie jest być większym i większym, ale to, by to miało sens ekonomiczny i pozytywnie wpływało na wyniki, więc na pewno w grę wchodzą rozsądne pieniądze, które w średnim terminie przyniosą dodatkowe dochody" - powiedział dziennikarzom Czuba po konferencji BGK.

Dodał, że bank jest w stanie przejmować jeden-dwa banki rocznie przy bazie klientów rzędu 500 tys.

"Pokazaliśmy, że bank z 500 tys. klientów, jakim był Meritum potrafiliśmy przejąć w ciągu 12 miesięcy formalnie i operacyjnie. Jeden, dwa banki nawet równolegle możemy przejmować rocznie nawet jeśli będą miały różną specyfikę " - powiedział Czuba.

Wiceprezes poinformował, że choć w przychodach banku 40% stanowią korporacje, to są pewne kompetencje w zakresie obsługi klientów korporacyjnych, które chciałby wzmocnić lub rozwinąć.

Reklama

"Na pewno nie wykluczamy przejęcia banków lub oddziałów banków korporacyjnych" - powiedział.

"Nie chciałbym sugerować kierunku" - powiedział, zapytany, czy w grę wchodzą przejęcia banków spółdzielczych.

Dodał, że jeśli doszłoby do przejęcia większych podmiotów, które były wskazywane przez rynek, to wymagałyby to oczywiście dłuższego czasu.

"Ja bym nie wykluczał absolutnie powrotu do negocjacji z właścicielami Raiffeisen Polbanku. Negocjacje przy wielu innych transakcjach na rynku to było wstawanie od stołu i powracanie. Na pewno to nie było ostateczne odejście od stołu" - powiedział.

Nie chciał ujawnić, jakiej wielkości inwestycji wymagałyby takie przejęcia.

Wiceprezes poinformował, że choć pozycja kapitałowa PZU jest silniejsza niż banku, to kwestie merytoryczne dotyczące możliwości uzyskiwania synergii, możliwości zwiększenia biznesu to kompetencje Aliora.

"Decyzja o strukturze finansowania poszczególnych banków będzie podejmowana dopiero po decyzji o przejęciu" - zaznaczył.

Czuba poinformował, że plany akwizycyjne Alior Banku uwzględniają dodatkowe obciążenia, które są szykowane dla sektora bankowego.

Podtrzymał, że ze względu na plany akwizycyjne, bank nie planuje wypłaty dywidendy.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 30,2 mld zł na koniec 2014 r.