Sygnalizuje to, że sprzedaż broni palnej może osiągnąć historyczny rekord - podaje portal Quartz.com. W październiku FBI przeprowadziła prawie 2 mln sprawdzeń z wykorzystaniem Krajowego Natychmiastowego Systemu Sprawdzania Kryminalnych Danych (NICS) – wynika z miesięcznego rządowego raportu. To 23-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Październik jest już 6 kolejnym miesiącem, podczas którego zanotowano wzrost w tym zakresie. Jeżeli w najbliższych miesiącach trend się nie odwróci, pobity zostanie historyczny rekord z 2013 roku.

Państwowo licencjonowani sprzedawcy broni palnej zobowiązani są do przeprowadzania kontroli potencjalnych nabywców przed dokonaniem każdej transakcji, czyniąc federalne dane dobrym wskaźnikiem całkowitej sprzedaży broni.

FBI zastrzega jednak, że nie ma idealnej korelacji pomiędzy liczbą sprawdzeń danych a sprzedażą, ponieważ zasady weryfikacji kupców są zróżnicowane w zależności od stanu USA oraz specyficznego charakteru poszczególnych transakcji.

Wzrost sprzedaży broni palnej może mieć po części związek z domaganiem się Demokratów wprowadzenia nowych mechanizmów kontroli nabywania oraz posiadania broni. Miłośnicy pistoletów mogą czuć się zagrożeni zaostrzeniem przepisów, które utrudnią im zakup nowych „zabawek”.