Komisja Europejska twierdzi, że napływ migrantów do Europy będzie miał niewielkie, ale pozytywne skutki dla unijnej gospodarki. Komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici powiedział, że dodatkowe wydatki budżetowe, a także napływ nowej siły roboczej przyczyni się do wzrostu unijnego PKB.

Zdaniem komisarza, wpływ ten będzie nieznaczny, ale pozytywny w całej Unii Europejskiej i doprowadzi do wzrostu PKB o 0,2-0,3 procent PKB do 2017 roku. Moscovici dodał, że wpływ może być większy w niektórych krajach - zwłaszcza przyjmujących migrantów. „Oczekiwany wzrost grupy społeczeństwa aktywnej na rynku pracy może przyczynić się też do tworzenia nowych miejsc pracy, ale wszystko będzie zależało od wysiłków na rzecz integracji uchodźców w danym kraju” - mówi.

Komisarz zastrzegł jednocześnie, że to jest na razie wstępna ocena i należy ją traktować ostrożnie. Według unijnej agencji FRONTEX, ponad 710,000 migrantów dotarło do Unii w pierwszych trzech kwartałach tego roku - głównie do Włoch, Grecji i na Węgry. Od początku 2014 roku ponad milion osób złożyło wniosek o azyl w Europie. Według unijnych prognoz do końca 2017 roku do Unii dotrą kolejne 3 miliony uchodźców. 

>>> Czytaj też: Berlin miał być dla nich rajem, teraz chcą uciekać. Uchodźcy nie chcą się integrować z Niemcami