W ocenie rynku Rezerwa Federalna na najbliższym posiedzeniu może podnieść stopy procentowe. Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w przyszłym miesiącu jest wyceniane obecnie na ok. 66 proc.

"W ciągu ostatniego tygodnia wszystko koncentrowało się wokół Fed i oczekiwań podwyżki kosztów kredytu, co wpłynęło na umocnienie się kursu amerykańskiego dolara" - mówi Danile Hynes, starszy strateg na rynku surowców w Australia & New Zealand Banking Group w Syndey.

"Na dodatek dane PMI z Chin sugerują dalsze osłabianie się gospodarki. Warunki kredytowe na tym rynku również są słabe, a to powoduje wzrost obaw o popyt na metale w tym kraju" - dodaje.

Chiny starają się pobudzić wzrost gospodarczy, ale na razie wygląda na to, że stymulowanie gospodarki przez rząd na niewiele się zdaje.

Na dodatek analitycy BNP Paribas prognozują, że w 2015 r. podaż miedzi przewyższy popyt na ten metal o 350 tysięcy ton. Ceny miedzi mogą więc być pod presją.