Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs, jeden z głównych antybohaterów niedawnego kryzysu finansowego, nie stracił swojej renomy. Zajął pierwsze miejsce w rankingu na najlepsze miejsce do pracy dla absolwentów kierunków biznesowych w USA.

Goldman Sachs wyprzedził JP Morgan i stał się najbardziej pożądanym miejscem pracy dla amerykańskich żaków – wynika z ankiety przeprowadzonej na uczelniach przez firmę analityczną – Emolument cytowaną przez Businessinsider.

40 proc. studentów naszych studentów wybrało instytucje ściśle finansowe. Spodziewaliśmy się takiego wyniku – uważa Alice Leguay z firmy Emolumen. Banki i firmy doradcze zasysają całe rzesze absolwentów, którym obiecują złote góry. Ważnym argumentem jaki używają są zarobki. Większość studentów ma na karku kredyty studenckie, które trzeba zacząć spłać po studiach. Wysokie zarobki proponowane przez biznes w wydaniu Goldmana, czy JP Morgana są magnesem, który przyciąga wielu studentów.

Tabela obok pokazuje, jak dobrze studenci orientują się w zarobkach w branży finansowej. Oczekiwane przez niech wynagrodzenie różnią się tylko o 7 proc. od tego co mogą otrzymać w konkretnej firmie.

Bankierzy stają się bardziej ludzcy

Instytucje finansowe starają się zmienić swój wizerunek. Nadgodziny które stają się normą, stresująca praca, terminy których nie sposób dotrzymać i ciągła presja wyniku nie przysparzają popularności wśród najlepszych absolwentów. Są podejmowane kroki, aby bankowiec nie kojarzył się z przepracowanym, wiecznie zmęczonym i zestresowanym pracownikiem. Problemem dla banków jest duża liczba rezygnacji z pracy po dwóch latach od jej rozpoczęcia. Przykład nowej polityki daje właśnie Goldman Sachs, który wprowadza specjalny program dla pracowników, który ma wprowadzić równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 

Wprowadzona została mobilność wśród pracowników. Po dwóch latach możliwa staje się zmiana stanowiska pracy, ale także zmiana miejsca pracy. Globalny bank ma możliwość wysłania młodego bankowca na drugi koniec świata, oczywiście za jego zgodą. W oddziałach banku pojawią się także osoby odpowiedzialne za opiekę nad młodymi pracownikami. Ich zadaniem jest szukanie tych kompetencji pracownika w których czuje się on dobrze i rozwijanie ich. Z jednej strony powoduje to, ze młody człowiek czuje się doceniony, a z drugiej że firma „wychowuje sobie” pracownika na lata.

>>> Czytaj też: Goldman Sachs - najpotężniejsza instytucja finansowa świata