Negocjatorzy Europarlamentu, Komisji Europejskiej i przedstawiciele unijnych krajów po kilkunastu godzinach porozumieli się w Brukseli w sprawie wydatków w budżecie na przyszły rok. Wtedy dotarła do nich informacja o kilku, skoordynowanych atakach terrorystycznych w Paryżu. Wzrasta liczba ofiar - zginęło co najmniej 140 osób. "Jesteśmy głęboko zszokowani informacjami o haniebnych atakach" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele trzech unijnych instytucji. Wyrazili też solidarność całej Unii Europejskiej z Francuzami.

Wcześniej wyrazy solidarności i współczucia obywatelom Francji i władzom w Paryżu przekazał szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Jestem wstrząśnięty" - napisał z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. "Wierzę że władze w Paryżu i obywatele Francji przezwyciężą ciężkie chwile" - dodał szef Komisji.

Oświadczenie opublikował też sekretarz generalny NATO, który potępił zamachy terrorystyczne. "Nasze myśli są z rodzinami ofiar i obywatelami Francji" - napisał Jens Stoltenberg. Podkreślił, że sojusznicy pozostają zjednoczeni w walce z terroryzmem. "Terroryzm nigdy nie pokona demokracji" - dodał szef Sojuszu.

>>> Czytaj też: Seria zamachów na Paryż. Francja zamyka granice i wprowadza stan wyjątkowy