Gospodarstwo Rybackie Gosławice, największy w Polsce hodowca jesiotrów i sumów europejskich, od listopada 2014 r. produkuje kawior na sprzedaż oraz wprowadziło do sprzedaży markę Antonius Caviar. Firma szybko podbiła światowe rynki - donosi "Rzeczpospolita". Jest jednym z najlepszych przykładów sukcesu w sprzedaży kawioru, kojarzonego do tej pory przede wszystkim z Rosją, jest Gospodarstwo Rybackie Gosławice sp. z o.o.

Polska firma konkuruje z producentami z Włoch, Francji, Niemiec i Rosji. Do tak dużego sukcesu firmy z Gosławic przyczynił się przede wszystkim rosyjski kryzys. Przez nadmierne polowania i masowe kłusownictwo Rosjanie doprowadzili prawie do zagłady ryby z Morza Kaspijskiego.

>>> Czytaj też: Mniej upadłości w Polsce. Polska monokultura eksportu się sprawdza

Jak pisze "Rzeczpospolita" koszty produkcji kawioru w gospodarstwach rybackich są wysokie w porównaniu z łowieniem w morzach i rzekach. Polska jednak dzielnie sobie radzi. Od połowy 2008 roku ceny kawioru spadły o połowę. Nie tylko z powodu światowego kryzysu gospodarczego ale przede wszystkim zalaniu rynku przez tani kawior z Chin.