Chodzi między innymi o wprowadzenie europejskiego systemu wymiany danych o pasażerach linii lotniczych oraz przepisy dotyczące broni palnej. O szybsze postępy w tym zakresie apeluje Francja dotknięta ostatnimi zamachami terrorystycznymi. Unijni ministrowie spraw wewnętrznych zajmą się tym na nadzwyczajnym spotkaniu w piątek.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud powiedziała, że Bruksela podziela stanowisko władz w Paryżu. Bertaud poinformowała, że jutro odbędzie się kolejna runda negocjacji między Parlamentem, Radą i Komisją na temat systemu wymiany informacji o pasażerach linii lotniczych.” Uważamy, że trzeba przyspieszyć prace w tym zakresie” - powiedziała Bertaud. Dodała, że Komisja przygotowuje także rewizję przepisów dotyczących broni palnej.

„Była ona początkowo przewidziana w planie prac Komisji na 2016 rok, ale teraz prace zostały znacząco przyspieszone” - podkreśliła rzeczniczka. Bruksela pracuje także nad wspólnymi europejskimi standardami dotyczącymi tak zwanej deaktywacji broni palnej, czyli niszczenia broni, która jest już nieużywana przez wojsko. Chodzi o to, by nie dostała się w niepowołane ręce. „Tutaj działania także zostały znacząco przyspieszone” - zaznaczyła Bertaud.
Na piątkowym spotkaniu unijni ministrowie zajmą się także problemem finansowania terroryzmu oraz wzmocnieniem kontroli na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej

>>> Czytaj też: Wszystko, co musisz wiedzieć o Państwie Islamskim [MAPA]