To nie zasobność portfela, a cechy psychologiczne stoją za tym, czy spłacamy długi na czas. Tak wynika z raportu "Portret zadłużonego Polaka", przygotowanego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Grupy Kruk SA.

Autorzy wskazali pięć typów osób zadłużonych - zapominalscy, zadłużeni dla innych, beztroscy, zagubieni i unikający.

Doktor Anna Hełka z Uniwersytetu SWPS zajmująca się psychologią ekonomiczną podkreśla, że statystyczny polski dłużnik to nie jest jeden typ osoby. W jej opinii, każdy z nas powinien pamiętać, że może się stać osobą zadłużoną. Dlatego warto się nauczyć zarządzać swoimi finansami i próbować zacząć oszczędzać.

"Jeśli mamy kłopot ze spłaceniem zobowiązań, to absolutnie nie należy unikać instytucji, od której pożyczyliśmy pieniądze, tylko ją poinformować o tym" - radzi Karolina Duniec z Grupy Kruk SA - firmy zajmującej się windykacjami na zlecenie i obrotem wierzytelnościami. Według niej, są różne możliwości wyjścia z takiej sytuacji. "To nie musi być jednorazowa spłata, ale na przykład rozłożenie na raty, albo ich wydłużenie" - dodała.

Badanie składało się z ankiet on-line i wywiadów bezpośrednich. Reprezentatywna próba obejmowała 604 osoby, w wieku powyżej 20 lat, które w ciągu ostatnich 5 lat miały minimum jeden kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami lub z działem windykacji.

A jutro Dzień bez Długów.