Jednym z celów operacji jest domniemany organizator zamachów terrorystycznych z piątku, Abdelhamid Abaaoud.

Początkowo sądzono, że działaniami zamachowców kierował on z Syrii, ale w środę pojawiły się informacje, że był on w grupie ludzi, którzy zabarykadowali się w mieszkaniu szturmowanym przez francuskie służby.

Wcześniej w środę dwa samoloty Air France musiały ze względów bezpieczeństwa lądować w kanadyjskim mieście Halifax i amerykańskim Salt Lake City. Oba samoloty leciały do Paryża. Jeden z Waszyngtonu, drugi - z Los Angeles. Obie maszyny wylądowały bezpiecznie.

Tymczasem we wtorek towarzyski mecz piłkarski Niemiec z Holandią w Hanowerze, który miał być symbolicznym gestem solidarności z Francją i sygnałem sprzeciwu wobec terroryzmowi, został w ostatniej chwili odwołany ze względu na groźbę zamachu bombowego ze strony islamistów.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere powiedział, że przyczyną odwołania meczu były "zagęszczające się informacje wskazujące na zagrożenie".

Internetowe wydanie "Bilda" podało, że francuski wywiad ostrzegł stronę niemiecką o istnieniu będącego "w uśpieniu" irackiego terrorysty planującego zamach na stadion.

Atak miał też planować znany z nazwiska terrorysta pochodzący z Północnej Afryki. Na drogach dojazdowych miały jakoby się znajdować materiały wybuchowe, automatyczna broń i pasy z ładunkami. O islamistach pisze też agencja dpa.

W środę inwestorzy czekają na wieczorną na publikację protokołu z posiedzenia Fed, które odbyło się w październiku.

"Wygląda na to, że Fed rozpocznie w grudniu podwyżki stóp procentowych, w odróżnieniu od innych banków centralnych" - mówi Sean Callow, strateg forex Westpac Banking Corp. w Syndey.

"Fed wskazuje +podwyższymy stopy procentowe+, a EBC mówi o łagodzeniu polityki monetarnej" - zauważa Roger Bridges, główny globalny strateg ds. stóp procentowych i walut w Nikko Asset management Australia.

Na giełdach w Europie tanieją akcje BHP Billiton Ltd. i Glencore, po ponad 2 proc., z powodu obaw o gospodarkę Chin.

Tullow Oil spada o 1,9 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3432,82 -0,55
DAX Niemcy 10922,80 -0,44
FTSE 100 W.Brytania 6245,50 -0,37
CAC 40 Francja 4905,41 -0,65
IBEX 35 Hiszpania 10294,00 -0,67
FTSE MIB Włochy 22160,70 -0,67