"Podjęliśmy decyzję o dywersyfikacji naszej działalności, wykorzystując szansę przejęcia Dimark Oil&Gas do budowy kompetencji w dochodowej branży instalacji do uzdatniania ropy i gazu. Dzięki naszemu wsparciu spółka będzie mogła uczestniczyć w dużo większych projektach, na których marża jest wyższa niż na rynku budowlanym" - powiedział Sweklej, cytowany w komunikacie.

Torpol podkreśla, że Dimark Oil&Gas to firma z doświadczeniem inżynierskim. Wykonywała zlecenia dla PGNiG oraz Gaz-System. Firma może samodzielnie realizować cały proces inwestycyjny, od koncepcji poprzez zaprojektowanie, produkcję, wykonanie, budowę rozruch i serwis wszelkich instalacji branży gazu ziemnego i ropy naftowej, a także przemysłowej chemicznej i petrochemicznej.

"Do naszego zespołu dołączyli Norwegowie z dużym doświadczeniem na obu rynkach, w tym Geir Aarstad, menedżer z ogromnym doświadczeniem i bardzo rozpoznawalny w całej Skandynawii" – powiedział prezes Torpol Norge Piotr Sarnowski, również cytowany w komunikacie.

Geir Aarstad przez wiele lat kierował zarządem Skanska Norge, W latach 2009-2011 kierował Al Rahji, generalnym wykonawcą z Zatoki Perskiej, o rocznych przychodach ok. 8 mld USD.

"Ponad 50% dużych projektów infrastrukturalnych w Norwegii jest realizowanych przez międzynarodowych wykonawców. Dotyczy to zwłaszcza prac, które wymagają specjalistycznych maszyn torowych. Tutaj Torpol Norge posiada przewagę konkurencyjną dzięki wsparciu spółki matki" - powiedział Aarstad.

Po trzech kwartałach 2015 r. wpływy Torpol z Norwegii wzrosły trzykrotnie (r/r). W portfelu norweskich zamówień jest kontrakt tramwajowy Prinsens Gate o wartości 157,5 mln NOK netto (ok. 78 mln zł netto), realizowany w ścisłym centrum Oslo oraz przebudowa podwójnego toru tramwajowego na odcinku Ekebergparken-Jomfrubråten, której wartość wynosi 56,6 mln NOK netto (ok. 27 mln zł netto).

Torpol specjalizuje się w budowie oraz modernizacji stacji, linii i szlaków kolejowych oraz linii tramwajowych. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w lipcu 2014 roku. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 775 mln zł w 2014 roku.

>>> Czytaj też: Torpol powołał spółkę w Norwegii - Torpol Norge