Pracodawcy narzekają na problemy z zatrudnianiem specjalistów branży IT. Podkreślają, że najlepsi fachowcy z tej branży pracują często poza granicami kraju.

Jest jednak nadzieja, że to się zmieni. Jak wynika z badania Antal International Polacy nie chcą już wyjeżdżać do pracy za granicę - podkreśla Aleksandra Kujawa - menedżer działu IT w Antal. Wyjaśnia, że motywacją do pracy w kraju jest już nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale też możliwość rozwoju zawodowego. Dodaje, że wielu specjalistów wraca też z uwagi na sytuację rodzinną.

Mikołaj Zbudniewek z Antal zwraca uwagę, że technologie i skala projektów w Polsce, a także zarobki wzrosły o tyle, że pracowanie na Zachodzie czy w innych częściach świata przestało już być atrakcyjne. Zwrócił uwagę, że Polska błyskawicznie przystosowuje się do nowych technologii, które chwilę wcześniej powstają między innymi w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści w Polsce mają więc dostęp do najnowszych technologii i dla nich praca tutaj jest bardzo atrakcyjna.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi obecnie 17 projektów z branży IT o wartości ponad 88 milionów euro, które w przyszłości mogą stworzyć prawie 2 tysiące miejsc pracy. Wewnętrzny rynek to już nie tylko największe ośrodki miejskie. Firmy IT rozwijają się także w mniejszych miejscowościach a tym samym powstrzymają migrację.