Dorobek PRL na tle osiągnięć III RP. Jak zmieniał się polski rynek mieszkaniowy?

25 listopada 2015, 06:30
Tylko na Forsal.pl

W dyskusjach dotyczących całościowej oceny PRL-u, często jest poruszany temat sytuacji mieszkaniowej. Zgodnie z powszechną opinią, Polska Rzeczpospolita Ludowa ma spore zasługi pod względem rozwoju mieszkalnictwa. Warto sprawdzić, czy taki pogląd znajduje odzwierciedlenie w „twardych” danych.

Reklama

Komentarze (7)

  • na pewno(2015-11-26 11:44) Zgłoś naruszenie 94

    Proszę w takich porównaniach uwzględnić fakt iż Polska była odbudowywana z gruzów i to nie tylko w kwestii mieszkań ale przede wszystkim przemysłu. Budowane było wszystko od podstaw a wszystkie fabryki i inne zakłady były POLSKIE. Teraz polskich inwestycji praktycznie nie ma gdyż budują tylko inwestorzy zagraniczni. Skok gospodarczy a tym samym boom mieszkaniowy za czasów PRL był w innej skali niż ma to miejsce obecnie.

    Odpowiedz
  • pawel(2015-11-25 11:00) Zgłoś naruszenie 61

    @Napiszcie co z dorobkiem

    A Ty nie chodź do szpitali, które w większości były wybudowane przed 1989 r.

    Ps. To jest portal ekonomiczny. Swoje frustracje idź wylewać na Niezależna.pl, wPolityce.pl albo KochamyPis.pl

    Odpowiedz
  • Smt(2015-11-25 15:22) Zgłoś naruszenie 41

    Czyli jak rozumiem mamy cud na kredyt: wybudowano dużo nowych lokali, ale kosztem potężnego wzrostu zadłużenia ludności (20>370 mld zł w ciągu tylko 13 lat!). Jeśli więc przez najbliższe ok. 20-25 lat będzie nieprzerwanie dobra koniunktura (ryzykowne założenie) i te kredyty będą spłacane, to nastąpi wzrost zamożności (dostępności mieszkań) w porównaniu z PRL. Ale jeśli nastąpi recesja albo kryzys- to możemy tylko utrzymać stan posiadania jak z PRLu lub nawet odnotować regres.
    Ergo- zielona wyspa jest otoczona oceanem; zaleje ją kiedyś, czy nie zaleje?

    Odpowiedz
  • Wiktor(2015-12-04 00:08) Zgłoś naruszenie 10

    Warto by porównać jak zmieniały się te liczby w innych państwach Europy i w Izraelu

    Odpowiedz
  • Napiszcie co z dorobkiem(2015-11-25 10:57) Zgłoś naruszenie 110

    Hitlera, Stalina i Pol-Pota? czerwona zaraza pisze takie gów... Zapiszcie się do KOD z Kuczyńskim na czele barany.

    Odpowiedz
  • Liczydło(2015-11-26 21:06) Zgłoś naruszenie 01

    Z załączonych tabel można wyczytać, że w latach 2002-20012 liczba mieszkań w Polsce wzrosła o niecały milion, a za Gierka, w latach 1970-1978, o ponad 1,4 miliona. Jednak trzeba dodać, że obecnie budowane mieszkania (z uwzględnieniem domów jednorodzinnych) są statystycznie dużo większe od mieszkań budowanych w Polsce Ludowej (tabelki tego nie pokazują, ale odpowiednie dane można znaleźć w biuletynach GUS). O zmianach w technologii budowlanej nie wspominam, bo to naturalny proces.

    Odpowiedz
  • heh(2015-11-25 08:06) Zgłoś naruszenie 01

    Po co tyle mieszkań , skoro przez 25lat liczba ludności nie zmieniła się ??? Rodziny z 8 swoich dzieci powinna mieć wysoką pozycję społeczną jak lekarz.

    Odpowiedz