"Mamy rozpoznanie naszego złoża i przekonanie, że chcemy zbudować kopalnię. Mamy zdefiniowany obszar geologiczny i jesteśmy we wstępnej fazie planowania kopalni, ale nadal jest szereg warunków do spełnienia. Chcemy kopalni światowej klasy i powrotu polskiego górnictwa do pierwszej ligi" - powiedział Jakimowicz podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że inwestor będzie wykorzystywać najnowsze światowe technologie górnicze przy realizacji projektu i w procesie wydobycia.

"W I kw. 2016 przeprowadzimy szczegółowe analizy, które rynki będą odpowiadały na nasz węgiel oraz przygotujemy wstępne studium wykonalności, czyli założenia i projekcje finansowe oraz techniczne niezbędne do pozyskiwania finansowania bankowego. Ponadto przeprowadzone zostaną badania środowiskowe w standardach międzynarodowych. Wreszcie przygotowanie projektu zagospodarowania złoża, czyli fundamentalna analiza dla złożenia wniosku o koncesję wydobywczą planowana jest na II półrocze 2016" - wymienił prezes PD Co.

W efekcie inwestor liczy, że złoży wniosek o koncesję wydobywczą jeszcze w 2016 roku.

Reklama

"Potencjalni klienci, np. w Niemczech, chcą bezpieczeństwa dostaw, a nasze szacunkowe koszty to będą gwarantować" - stwierdził Jakimowicz.

Zakładane średnie roczne wydobycie urobku węgla wynosi 7,7 mln ton, w tym węgiel czysty to 6 mln ton. Zastosowana ma być metoda ścianowa wydobycia. Żywotność kopalni zakładana jest na 22 lata. Szacowane nakłady to 684 mln USD. Średnioroczny koszt gotówkowy ma wynosić 37 USD na tonę (potencjalnie najniższe koszty produkcji węgla w Europie).

Projekt ma zidentyfikowane zasoby rzędu 772 mln ton wg JORC z wysoką jakością ponad 25 megadżuli. Inwestor finansowy CD Capital przeprowadził "dogłębny" due diligence projektu, a dostarczone przez niego finansowanie zabezpiecza projekt do rozpoczęcia budowy, podsumował prezes PD Co.

Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywcza realizującą projekt w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku główny GPW we wrześniu 2015 r.