Najwyższa Izba Kontroli krytycznie o czterech prywatyzacjach spółek Skarbu Państwa. Kontrolerzy wzięli pod lupę piętnaście największych tego typu procesów przeprowadzonych w latach 2012-2014.

NIK poinformowała dziś o wynikach kontroli 15 największych (o wartości jednostkowej przewyższającej 100 mln zł) transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych przez MSP w latach 2012-2014. W ocenie NIK, MSP dopuściło się niegospodarności w procesach sprzedaży 85 proc. Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, sprzedaży 85 proc. Meble Emilia, sprzedaży 86,92 proc. Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław i sprzedaży przez giełdę 37,9 proc. Ciechu.

NIK stwierdziła, że MSP w dążeniu do zawarcia transakcji prywatyzacyjnych doprowadziło do sprzedaży akcji (za łączną kwotę 1,02 mld zł) po cenach nie oddających ich faktycznej wartości.

Zdaniem NIK, przeprowadzona analiza wskazuje na determinację MSP w dążeniu do sukcesu, za jaki uważane jest sprywatyzowanie spółek należących do Skarbu Państwa. Podkreślono jednak, że podejście MSP do metod wycen, dopuszczające pomijanie w negocjacjach wyników wyceny spółek otrzymanych metodą mnożnikową i uwzględniania jedynie wyników wyceny metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) nie było w pełni słuszne.

Wskazano także, że dokumentacja dotycząca kontrolowanych procedur sprzedaży akcji na GPW nie zawiera analiz trendów kursu zbywanych akcji lub bardziej zaawansowanej analizy technicznej.

Reklama

Minister skarbu przeprowadzi weryfikację podjętych wcześniej działań prywatyzacyjnych, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w odpowiedzi na raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

"Minister Skarbu Państwa już na początku swojego urzędowania zapowiedział gruntowną weryfikację podjętych wcześniej działań prywatyzacyjnych, nie tylko zbycia czterech spółek opisanych w raporcie NIK. Analiza transakcji sprzedaży akcji spółek Skarbu Państwa z ostatnich lat pozwoli na rzetelną ocenę tych procesów i finalnych decyzji" - czytamy w komunikacie.

Niezależnie od działań MSP, prywatyzacja Ciechu jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, podkreślono także.

>>> Czytaj też: CBA na GPW i w Ministerstwie Skarbu Państwa. Prywatyzacja Ciechu pod lupą