Od wtorku premier Donald Tusk przebywa z oficjalną wizytą w Chinach, które są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu.

Tusk spotka się tam m.in. z chińskim prezydentem Hu Jintao i z premierem Wen Jiabao. W środę w Szanghaju weźmie udział w Polsko- Chińskim Forum Gospodarczym.

Nasz import dwanaście razy większy niż eksport

Reklama

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń-sierpień 2008 r., eksport z Polski do Chin wyniósł ponad 598,3 mln euro (wzrost o ok. 34 proc. w porównaniu z okresem styczeń-sierpień 2007 r.), a import z Chin 6,8 mld euro (wzrost o ok. 30 proc.). Chiny zajmują w polskim imporcie trzecie miejsce, za importem z Niemiec i Rosji.

Dla porównania w 2007 roku eksport do Chin wzrósł o 19 proc., osiągając 721 mln euro, a import z Chin o 38 proc., osiągając 8,5 mld euro. W tym roku do Chin wyeksportowało towary 1110 zarejestrowanych w Polsce firm (wzrost o ok. 100), natomiast liczba importerów z tego obszaru wyniosła ponad 15 tys. (wzrost o ponad 2000).

Eksport z Polski do Chin w okresie 2001-2007 wzrósł blisko sześciokrotnie (chiński do Polski w tym samym okresie blisko siedmiokrotnie). Polski eksport do Chin jest kilkakrotnie wyższy od eksportu do Japonii, Korei, Tajwanu czy Indii. Deficyt w obrotach z Chinami odnotowują wszystkie państwa Unii Europejskiej. W 2006 r. w eksporcie Polska zajęła 13 miejsce wśród 27 krajów UE.

Polska jak Afryka - wysyła surowce a kupuje elektronikę

Do najważniejszych produktów w eksporcie z Polski do Chin w 2007 roku pod względem wartości należały: miedź i złom miedzi, kaprolaktam, obudowy górnicze, chemikalia, rudy i koncentraty ołowiu, części silników elektrycznych, papier, jelita wieprzowe, blachy i taśmy stalowe oraz urządzenia do filtrowania cieczy.

Do najważniejszych produktów w imporcie z Chin do Polski w 2007 roku należały: komputery, komórkowe aparaty telefoniczne, aparaty do przetwarzania głosu i obrazu (jak odtwarzacze mp3, dyktafony itp.), części do kamer telewizyjnych, części i akcesoria komputerowe, kamery i aparaty fotograficzne i ich części, wyroby walcowane płaskie z żeliwa lub stali, drukarki komputerowe, aparatura audio-wideo oraz przekształtniki prądu.

Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, od szeregu lat sytuacja Polski w handlu z Chinami jest niekorzystna zarówno z punktu widzenia poziomu eksportu, jak i bilansu obrotów. Rośnie nadwyżka importu nad polskim eksportem.

Chiny zaczęły przykładać większą wagę do stosunków gospodarczych z Polską po jej przystąpieniu do UE, chociaż nasz udział w handlu zagranicznym Chin jest nadal stosunkowo niewysoki.

Niewielki poziom eksportu do Chin jak i znaczny deficyt są cechami charakteryzującymi także wymianę handlową Chin z innymi państwami naszego regionu, jak Węgry, Czechy, Rumunia, czy Słowacja. Region ten jest przede wszystkim rynkiem zbytu dla towarów chińskich.

We wrześniu z wizytą do Chin udał się wicepremier Waldemar Pawlak. Z prezydentem ChRl Hu Jintao i chińskimi przedsiębiorcami rozmawiał m.in. o współpracy gospodarczej między krajami i rozwoju wzajemnych inwestycji. Podczas spotkania z premierem Wen Jiabao wicepremier Pawlak omówił m.in. możliwości rozszerzenia tej współpracy.

Wzrostów nie będzie bo Chiny tak jak inni tez słabną

Chińska gospodarka rozwijała się w III kwartale tego roku w najwolniejszym tempie od 5 lat, bo globalny kryzys finansowy wpłynął na spadek zapotrzebowania na eksport. PKB Chin wzrósł w tym okresie o 9 proc. w ujęciu rocznym. Dla porównania w II kwartale PKB wzrósł o 10,1 proc. Gospodarka chińska słabnie już od pięciu kwartałów z powodu światowego kryzysu.

We wrześniu Chiny zanotowały nadwyżkę handlową w wysokości 29,3 mld dol. wobec poprzedniego miesięcznego rekordu 28,69 mld dol. w sierpniu. Po 9 miesiącach roku nadwyżka handlowa wyniosła 180,9 mld dol. i spadła rok do roku o 2,6 proc.

Wymiana handlowa z UE, pierwszym partnerem handlowym Chin, wzrosła w ciągu 9 miesięcy 2008 r. o 25,9 proc. i wyniosła 322,5 mld dol. Wymiana z USA, drugim partnerem, wzrosła w ciągu 9 miesięcy o 13,8 proc. do 251,5 mld dol. Wymiana z Japonią wzrosła o 17,8 proc. do 202,7 mld dol.

JK, (PAP)

Czytaj: Polskie firmy wyeksportują mniej