"Potwierdzamy naszą wcześniejszą opinię, że Bank Handlowy i Bank Pekao znajdą się powyżej wymogów kapitałowych i będą mogły wypłacić wysoką dywidendę (do 100% zysku) "- czytamy w raporcie.

W przypadku Banku Millennium, który już przeznaczył część z zysku wypracowanego w I połowie 2015 roku na wzmocnienie współczynnika wypłacalności, nie ma szans na wypłatę dywidendy, podano także.

W przypadku Getin Noble Banku i Alior Banku analitycy nie zmienili swoich wcześniejszych prognoz co do podziału zysku i oczekują, że nie wypłacą one dywidendy, co zgodne jest także z intencją zarządów obu spółek.

Analitycy Erste uważają, że ING Bank Śląski będzie w stanie wypłacić dywidendę na poziomie 50% zysku za 2015 r. Teoretycznie, jeśli bank wyemituje dług podporządkowany (rada nadzorcza zatwierdziła w tym miesiącu program emisji na kwotę do 300 mln euro), to może nawet pomyśleć o wypłacie dywidendy w wysokości do 100% zysku. W ocenie analityków jednak, w świetle obowiązujących od nowego roku podniesionych wymogów kapitałowych dla sektora, bank będzie raczej zainteresowany kontynuowaniem wzrostu zamiast wypłatą tak wysokiej dywidendy.

Reklama

Dywidendy na poziomie 50% zysku analitycy Erste spodziewają się także od mBanku. Bank może jednak zdecydować się na wypłatę dywidendy za 2014 rok wysokości 17 zł na akcję, choć po wcześniejszej rekomendacji regulatora analitycy spodziewają się, że może to być bliżej 13,9 zł na akcję.

"Jeśli jednak przyjąć, że bank zdecyduje się na wypłatę, to jego wskaźniki CAR i Tier 1 spadną o 1 pkt proc. i wówczas bank nie będzie zdolny do wypłaty dywidendy z zysku za 2015 rok. Tak więc, trzymamy się obecnie naszego założenia, że mBank wypłaci dywidendę tylko z zysku za 2015 rok, omijając jedną - z roku 2014" - czytamy dalej.

Wobec BZ WBK analitycy Erste są bardziej optymistyczni i nadal zakładają wypłatę dywidendy w wysokości do 50% zysku za 2015 rok oraz wypłatę niepodzielonego zysku. Wynika to z niskiego bufora kapitałowego, który został nałożony na BZ WBK, ale również z faktu, że bank nie zaliczył części zysku, wypracowanego w I poł. 2015 roku do swoich kapitałów i wyliczenia współczynnika kapitałowego. Tu jednak istnieje ryzyko, że ostateczne wytyczne KNF dotyczące wypłaty dywidendy będą bardziej restrykcyjne lub skonstruowane na bazie danych skonsolidowanych i w tej sytuacji BZ WBK może nie być w stanie wypłacić dywidendy z zysku za 2015 rok.

Według Erste, PKO BP, podobnie jak BZ WBK powinien zapłacić "podwójną" dywidendę - tj. z zysku za 2014 i 2015 rok. To spowoduje obniżenie wskaźnika kapitałowego o 68 pb, ale z drugiej strony nie zawiera on żadnej części zysku i dodatkowych rezerw.