Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w grudniu na poziomie minus 1,1 pkt wobec plus 2,5 pkt w listopadzie, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 12,5% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 13,6% ( (przed miesiącem odpowiednio: 14,2% i 11,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 18,4 w grudniu, plus 23,8 w listopadzie), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 13,8 w grudniu, plus 11,7 w listopadzie) - w obu tych działach opinie są zbliżone do zgłaszanych w grudniu ub. r., mebli (plus 12,8 w grudniu,
plus 14,2 w listopadzie - oceny te są lepsze niż w grudniu ostatnich siedmiu lat), pozostałych wyrobów (plus 12,5 w grudniu, plus 11,4 w listopadzie), urządzeń elektrycznych (plus 11,7 w grudniu, plus 9,6 w listopadzie - opinie te są bardziej optymistyczne niż w grudniu ostatnich ośmiu lat)" - czytamy w komunikacie.


Negatywne oceny koniunktury sygnalizują przede wszystkim producenci odzieży (minus 12,6 w grudniu, minus 13,2 w listopadzie), skór i wyrobów ze skór (minus 6,3 w grudniu, plus 0,4 w listopadzie), metali (minus 3,6 w grudniu, minus 5,4 w listopadzie)., podał też Urząd.

>>> Czytaj też: Nie tylko tania ropa martwi Norwegów. Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności

Reklama