Jak wynika z ostatnich dostępnych danych OECD, w 2014 roku najwyższymi zarobkami na świecie mogli poszczycić się mieszkańcy Luksemburga. Ich roczne wynagrodzenia sięgały przeciętnie 61,5 tys. dol. To niemal 3 razy tyle, co w Polsce.

Na drugim miejscu w rankingu, z zarobkami rzędu 57,1 tys. dol., uplasowały się ex aequo Stany Zjednoczone i Szwajcaria, a na trzecim – Irlandia (53,3 tys. dol.). W pierwszej dziesiątce państw z najwyższymi wynagrodzeniami w OECD znalazły się jeszcze: Norwegia, Australia, Holandia, Dania, Kanada, Belgia i Austria.

Porównując zarobki na świecie, OECD przelicza średnie wynagrodzenie w poszczególnych krajach na dolary amerykańskie w cenach stałych z 2014 roku według parytetu siły nabywczej.

Jak będzie wyglądać polska gospodarka w 2016 roku? Czytaj tutaj.

Reklama

<a href="https://data.oecd.org/chart/4qyd">OECD Chart: Average wages, Total, US dollars , 2014</a>

Według szacunków OECD, średnie roczne zarobki w naszym kraju sięgają 23,6 tys. dol., co plasuje nas na 6. miejscu od końca wśród państw OECD. Wyprzedzamy pod tym względem Czechów, Węgrów i Słowaków, ale plasujemy się m.in. za Portugalczykami, czy Grekami. Jednocześnie wynagrodzenia w Polsce mocno odbiegają od średniej OECD, która w 2014 roku kształtowała się na poziomie 45 tys. dol. rocznie.

>>> Polecamy: Kim są najbogatsi Europejczycy? Odpowiedzi udziela badanie OECD

Na samym końcu rankingu zarobków plasuje się Meksyk. Średnie roczne wynagrodzenie wynosi tu 12,8 tys. dol. i jest prawie 5 razy niższe, niż w bogatym Luksemburgu.

W zdecydowanej większości państw OECD, zarobki w 2014 roku zwiększyły względem poprzedniego roku, jednak są też państwa, w których średnie roczne wynagrodzenia mieszkańców wyraźnie się skurczyły. Mowa o Australii, Belgii, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Holandii, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii.

<a href="https://data.oecd.org/chart/4qye">OECD Chart: Average wages, Total, US dollars , 2014</a>

„Przewaga Luksemburga nad innymi krajami OECD wynika w dużej mierze z wysokiej płacy minimalnej. Jest ona najwyższa w całej grupie najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw globu. Co więcej, inne dane OECD pokazują, że nauczyciele w Luksemburgu są najlepiej opłacani na świecie, a silny sektor finansowy i branża bankowa oraz duże inwestycje zagraniczne pompują kapitał do tego kraju” – twierdzi na blogu World Economic Forum Joe Myer z Formative Content.

Realna godzinowa płaca minimalna w Luksemburgu wyrażona w dolarach po cenach stałych z 2014 roku według PPS wynosiła w ubiegłym roku 12,4 dol. i była najwyższa na świecie – wynika z najnowszych danych OECD. Tuż za Luksemburgiem plasowały się Francja (11,5 dol.) oraz Australia (10,8 dol.). Najniższy poziom minimalnych zarobków notowano ponownie w Meksyku – wynosił on 1 dol. za godzinę. Według danych OECD, Polska znajduje się pod tym względem na 9. miejscu od końca. Minimalna stawka godzinowa po przeliczeniu na dolary w PPS wynosi w naszym kraju 5,3 dol.

>>> Czytaj też: Płaca minimalna wzrasta o 100 złotych. To nie wszystkie podwyżki