"Dziękuję panu ministrowi Zbigniewowi Ziobro i ministrowi skarbu Dawidowi Jackiewiczowi, który właśnie w tej chwili razem z zespołem finalizuje umowę, dzięki której zakłady będą dalej funkcjonowały. Jak powiedział nam jeden z wiceministrów - to będzie kwitnący zakład" - mówiła Beata Szydło.

Premier podkreślała, że decyzja w sprawie kopalni "Jaźwica" to dowód na - jak zaznaczyła - przywiązanie do postulatu reindustrializacji Polski. Obecny na konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dziękował Beacie Szydło za podjęcie działań w sprawie chęcińskiej kopalni. Jak przekonywał, złe decyzje w sprawie zakładu podjęto za rządów PO-PSL.

Kilka dni temu poinformowano, że Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, do których należy kopalnia "Jaźwica", kupi za 60 milionów złotych Agencja Rozwoju Przemysłu.

Premier zapowiedziała również, że niedługo całościowy plan dla górnictwa przedstawi minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

Przyszłość kopalni

Ten rok odrobinę wyjaśni sytuację w górnictwie. Pod koniec stycznia ma być gotowy plan finansowy dla Kompanii Węglowej. Kopalnie będą ciąć koszty i ścigać się ze spadającymi cenami węgla.

Z końcem stycznia ma być gotowy plan finansowy dla nowej Kompanii Węglowej. Najpierw ma zostać skonsultowany z górniczymi związkami. Plan ma zawierać szczegółowe wskaźniki, które muszą wypełnić poszczególne kopalnie na koniec roku. Plan to „być albo nie być” dla nierentownych jednostek, Teoretycznie jego niewykonanie powinno definitywnie skończyć się zamknięciem kopalń, ścian czy pól. Ale czy związki się na to zgodzą? W odpowiedzi na to pytanie nasz rozmówca z branży tylko westchnął.

Rząd PiS chce realizować koncepcję wypracowaną przez poprzedników – Nowa Kompania Węglowa powstanie z 11 kopalń. Inwestorem będzie Węglokoks oraz energetyka, nie wiadomo co z TF Silesia, które pożyczyło KW 700 mln zł. O możliwych scenariuszach dla górnictwa na 2016 rok czytaj dalej.