statystyki

Które zawody najwięcej zyskają na nowej płacy minimalnej?

1 lutego 2016, 05:40 | Aktualizacja: 01.02.2016, 10:11
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Wprowadzenie od 1 lipca stawki minimalnej w wysokości 12 zł za godzinę pracy na umowie-zleceniu i umowie o świadczeniu usług istotnie zmieni sytuację grup najsłabiej zarabiających.

Reklama

Reklama

Stawka poniżej 10 zł brutto lub nieco więcej za godzinę pracy jest dość powszechna w umowach-zleceniach adresowanych do bezrobotnych zarejestrowanych w pośrednikach – wynika z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Takie wynagrodzenie proponuje się na przykład ochroniarzom, osobom sprzątającym, kucharzom, kasjerom, sprzedawcom, rzeźnikom, dekarzom, murarzom czy kierowcom.

Dość często zdarzają się nawet przypadki, w których wynagrodzenie za godzinę pracy wynosi zaledwie 5–6 zł brutto. Tak jest m.in. w części firm ochroniarskich, sprzątających i gastronomicznych – wynika z wypowiedzi przedstawicieli tych branż. – Zmiana spowoduje, że nie będzie dotychczasowej patologii polegającej na tym, że stawki w branży ochroniarskiej są od 5 do 15 zł za godzinę pracy – twierdzi w rozmowie z DGP Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony, zrzeszającej firmy, które zatrudniają łącznie około 100 tys. osób, podczas gdy cała branża liczy 250 tys. – 300 tys. pracowników.

Nasz rozmówca dodaje, że choć jego zdaniem ustalenie minimalnej stawki godzinowej jest dobrym rozwiązaniem, to już jej wprowadzenie powinno nastąpić znacznie później, nie wcześniej niż od początku przyszłego roku. – Firmy ochroniarskie miałyby wówczas czas na renegocjowanie umów z kontrahentami, w których uwzględniono by wyższe wynagrodzenia pracowników – podkreśla Wagner. Przedstawiciel branży zapowiada, że jeśli do tego nie dojdzie, część firm ochroniarskich będzie musiała zredukować zatrudnienie.

Choć wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej podniesie wynagrodzenia osób zatrudnionych, nie sprawi jednak, że staną się one krezusami. Po przepracowaniu miesiąca dostaną do ręki jedynie 1471 zł. Będą więc nadal należeć do grupy biednych pracujących.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • qwertyk(2016-02-01 09:29) Odpowiedz 165

  Krok w dobrą stronę. Stawki godzinowe dawno powinny być ustalone. Nikt w tym kraju już nie będzie głosował jeśli 500+ i 12zł/1h odniesie sukces. Bo gdyby mieli to wprowadzić to mieli 8 lat i jakoś tego nie zrobili.

 • Alex(2016-02-01 11:01) Odpowiedz 81

  1471 zł na rączkę no to już panowie byli policjanci czy wojskowi na ochronie dorobią do emerytury.

 • Łysy(2016-02-01 15:40) Odpowiedz 72

  Jeśli kogoś nie stać żeby godziwie płacić ludziom, nie powinien udawać przedsiębiorcy.

 • An_(2016-02-01 08:19) Odpowiedz 53

  To lepiej niech zarabiają 5 zł za godzinę bądź najlepiej by było aby w ogóle znieść stawkę płacy minimalnej, tylko dla kogo? ;)

 • MonikaPL(2016-02-01 13:09) Odpowiedz 13

  Artykuł super tylko to "om"na końcu - powinno być kierowcą,sprzedawcą ...itd,itp..

 • ggddtt(2016-02-01 13:22) Odpowiedz 11

  Zostaną tylko zakłady pracy chronionej, reszta pójdzie z torbami. Wszystko fajnie, gdyby to znowu nie była próba wyłudzenia kasy ze strony rządu od podatników. Skoro pieniądze nie trafią do kieszeni pracowników, to gdzie? Finansujemy +500 czy coś innego?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze