Chodzi o spotkanie szefa Rady Europejskiej z premierem Davidem Cameronem, którego tematem było zawarcie kompromisu w negocjacjach z Wielka Brytanią o jej przyszłości w Unii Europejskiej.

Z kolei premier Cameron poinformował przez swojego Twittera, że Donald Tusk zgodził się na kolejny dzień negocjacji przed tym, jak zostanie opublikowana treść wstępnego porozumienia pomiędzy Wspólnotą, a Wielką Brytanią.

Szef Rady Europejskiej , który koordynuje negocjacje Londynu z pozostałymi unijnymi stolicami, ma przedstawić propozycję porozumienia. Dzisiejsze spotkanie miało być okazją do dopracowania szczegółów.

Najtrudniejszym elementem negocjacji pozostaje postulat dotyczący ograniczenia zasiłków dla unijnych migrantów na Wyspach, który - jak wskazuje Komisja Europejska i wiele państw członkowskich - stawia pod znakiem zapytania swobodę przepływu osób w Europie. Bruksela zaproponowała tzw. „hamulec bezpieczeństwa”, który miałby umożliwić ograniczenie dostępu do świadczeń w sytuacjach nadzwyczajnych, gdyby system opieki społecznej był za bardzo obciążony.

W piątek premier Cameron rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Komisji Jeanem Claudem Junckerem, ale spotkanie nie przyniosło przełomu. Kluczowym momentem negocjacji będzie najbliższy szczyt Unii w połowie lutego, na którym ma zapaść decyzja w sprawie porozumienia z Londynem. Jeśli uda się je osiągnąć - referendum na Wyspach mogłoby się odbyć już w czerwcu.