statystyki

Jedwabny Szlak: Ukraina przewozi towary do Chin z pominięciem Rosji

2 lutego 2016, 16:03 | Aktualizacja: 07.03.2016, 11:49
Źródło:IAR
Nowy jedwabny szlak

Nowy jedwabny szlakźródło: DGP

Ukraina eksportuje towary do Kazachstanu i Chin z pominięciem Rosji. To odpowiedź Kijowa na blokadę tranzytu ukraińskich towarów przez Federację Rosyjską. Pierwszy transport tzw. nowego „Jedwabnego Szlaku” dotarł do Chin.

Reklama

Reklama

15 dni potrzebowało kilkadziesiąt kontenerów wysłanych z ukraińskiego Iliczewska, aby dotrzeć do Chin. Najpierw transport z Ukrainy przez Morze Czarne trafił do Gruzji, następnie po torach do Azerbejdżanu, stamtąd Morzem Kaspijskim do Kazachstanu, i znów pociągiem przez kazachskie stepy do państwa środka.

Z okazji pomyślnego przesłania pierwszego testowego transportu konferencję zorganizował szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk. Jak podkreślił - nowy Jedwabny Szlak pokazał Rosji, że jej blokada tranzytowa wobec Ukrainy zakończyła się fiaskiem.

Federacja Rosyjska od niemal miesiąca nie przepuszcza ukraińskich TiR-ów do Kazachstanu i Chin. Premier Jaceniuk zaznaczył, że nowy szlak przewozu towarów jest niewiele droższy od przewozu przez Rosję. Dodał, że czas transportu może być skrócony, a Jedwabnym Szlakiem przewożone mogą być również towary z Unii Europejskiej.

>>> Czytaj więcej: Polska na nowym jedwabnym szlaku. Czy współpraca z Chinami uczyni nas gospodarczą potęgą?

Reklama

Reklama

 • Polska firma przesiadkowa na Litwie !!!(2016-02-02 17:53) Odpowiedz 358

  Polska i Ukraina powinny współpracować w sprawach transportu, bo możemy zablokować Rosję. Na Litwie polskie firmy transportowe powinny stworzyć firmę przesiadkową, aby transportować do Rosji na Litewskich blachach. Niemcom natomiast wprowadzić płace proporcjonalną czyli o tyle razy wyższą od naszych transportowców ile wyższe są średnio płace w Niemczech od średnio Polskich i na tych dokumentach mogą jeździć ich Tiry.

 • heyah(2016-02-02 19:34) Odpowiedz 1532

  Polska i Rosja powinny współpracować, ponieważ nie mają sprzecznych interesów. Polska wraz z Rosją powinny także wspólnie zabiegać o los Polaków i Rosjan żyjących na Ukrainie czy Litwie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mowa(2016-02-03 01:42) Odpowiedz 144

  biedy kraj pod Putinem...

 • lp23lp23(2016-02-03 07:16) Odpowiedz 1021

  Ale wy jesteście beznadziejni. Jak Rosja padnie to Polski już nie będzie. Polska potrzebna jest USA by stabilizować obecny układ międzynarodowy. Jak Ruskie padną to będzie to samo z naszym krajem co w Brześciu 1918. Z Rosją trzeba się porozumieć. Oczywiście najlepiej zbudować gazociąg z norwegią. Gazoporty i naftoporty zeby mieć lepszą sytułację negocjacyjną. Ale jedna rzecz. Wystarczy że Rosję przestaniemy traktować jak wroga a zyskamy miliardy. i bezpieczeństwo.

 • absy(2016-02-03 09:17) Odpowiedz 53

  Rosyjskie media podkreślają, że pierwszy transport zakonczył sie klapą - trwao to długo, drogo i niepewnie. Podróż przez dwa morza i cztery państwa.. www.rg.ru/2016/02/01/poezd.html Chętnie bym poczytał polski komentarz dotyczący tego transportu. Możliwe, że wraz z nabraniem doświadczenia będzie to coraz lepiej organizowane..

 • Smart(2016-02-03 15:34) Odpowiedz 50

  Sami Chińczycy wysuwając koncepcję nowego Jedwabnego Szlaku robią wszystko żeby omijał on Rosję. Wnioski wyciągnijcie sami.

 • R(2016-02-03 12:51) Odpowiedz 32

  Jeśli to nie były silniki lotnicze, to ktoś musiał dołożyć do tego interesu. Ukraina głównie eksportuje żywność, stal i rudy metali. Na moje rozeznanie więcej w tym propagandy niż rzetelnych perspektyw na przyszłość.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze