statystyki

Polska nie kupi 50 Caracali. MON zmienia plany

4 lutego 2016, 10:01 | Aktualizacja: 08.03.2016, 19:00
Źródło:ISBnews
Francuski śmigłowiec H225M Caracal. Źródło: materiały prasowe Airbus Helicopters

Francuski śmigłowiec H225M Caracal. Źródło: materiały prasowe Airbus Helicoptersźródło: Materiały Prasowe

MON chce kupić tylko kilka śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa - minister obrony Antoni Macierewicz poinformował o tym szefa francuskiego resortu obrony. Pozostałe maszyny Polska ma zamiar zamówić od firm produkujących je w naszym kraju. 

Reklama

Reklama

Strona Polska prowadzi w Paryżu rozmowy, a francuskie Ministerstwo Obrony już zgodziło się na zakup jedynie kilku maszyn, napisała "Rzeczpospolita", powołując się na źródło w MON. 

Oficjalnie ministerstwo nie potwierdziło tych informacji, a według agencji AFP, strona francuska przeciwna jest jakiejkolwiek rewizji przetargu.

Z informacji gazety wynika także, że MON prowadzi rozmowy na temat dostaw śmigłowców dla armii przez firmy posiadające fabryki w Polsce. Pierwsze dostawy mogłyby nastąpić jeszcze w tym roku.

"Jestem przekonany, że Ministerstwo Obrony powinno skorzystać z uproszczonej procedury wyboru dostawcy dla wojska, jest taka możliwość prawna. Można wykorzystać np. drogę zapytania ofertowego, niekoniecznie zaś długiej procedury przetargowej" - powiedział "Rzeczpospolitej" Michał Jach, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej w Sejmie.

Francuzów chce też wygryźć PZL-Świdnik.  Skierował do sądu pozew przeciw MON. Więcej na ten temat tutaj.

Zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. MON w postępowaniu zakwalifikował do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbusa - "Program EC-725 Caracal-Polska". Do przetargu przystąpiły także zakłady PZL-Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland, ze śmigłowcem AW149 oraz Sikorsky z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

Polska chce nagiąć zasady NATO do swoich celów. Straszymy Rosję? Zobacz więcej

Reklama

Reklama

 • Emigrant(2016-02-04 11:15) Odpowiedz 70106

  W końcu dożylismy Polski suwerennej .

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kriz(2016-02-04 11:40) Odpowiedz 6338

  Rocho kryminałem to śmierdzi twoja wypowiedz ! Wszystkie największe gospodarki świata wspierają swoich a ta guła od kryminałów ma czelność wyzywać. Rozumie że najadłeś się liberalnej papki PO i nie pojmujesz jak można bronić własnego przemysłu, bo ci wmawiali że lepiej kupić za granicą w zamian za ciepłą posadkę w UE i poklepywanie po pleckach. Inni na szczęście myślą i bez względu na poglądy trzeba przyznać, że jako pierwsi zaczęli dotrzymywać wyborczych obietnic !

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • ksiazze(2016-02-04 13:01) Odpowiedz 5113

  4. Przed rozstrzygnięciem przetargu piloci testowali wszystkie maszyny i wskazali na "Caracala" jako najlepszego. "Caracal" był wskazywany przez specjalistów jako sprzęt sprawdzony i niezawodny, plus co chyba najważniejsze, był najbardziej zaawansowaną maszyną, która SPEŁNIAŁA wyśrubowane kryteria.

 • qweq(2016-02-04 11:50) Odpowiedz 4332

  Prawdę mówiąc jak nie szanuję Macierewicza za to co robi wokół Smoleńska, to tą decyzję uważam za doskonałą. I od razu tłumaczę że jest to pewnego rodzaju światowy standard - kupimy wasze śmigłowce, ale pod warunkiem że wyprodukujecie je w Polsce. Jeśli firma chce na nas zarobić - proszę bardzo, ale dajcie przy tym pracę naszym, zapłaćcie też u nas chociaż część podatków, przyjedźcie, zbudujcie montownie, centrum serwisowe, a może okaże się że jest tu tak dobrze że firma postanowi dalej inwestować. Jest to akurat bardzo dobra decyzja i świetny punkt wyjścia do negocjacji. I tak postępuje się na całym świecie - kontraktom zbrojeniowym towarzyszy zawsze duży i PRAWDZIWY offset. Sprzęt wojskowy na zasadzie "my wam gotówkę, wy nam sprzęt" to kupują jedynie republiki bananowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • gość(2016-02-04 12:00) Odpowiedz 3546

  To najlepsza decyzja w karierze politycznej Macierewicza. Da zarobić wszystkim.

 • Zimermman (2016-02-04 11:34) Odpowiedz 3331

  Brawo!

 • Hot(2016-02-04 11:57) Odpowiedz 3327

  PO robiła loda Amerykanom z pewnym niesmakiem. PIS robi to samo z entuzjazmem i jeszcze się oblizuje.

 • Rocho(2016-02-04 11:20) Odpowiedz 2935

  Warunkowanie kontraktu za kilkanaście MLD zł tym że jakas firma wcześniej zainwestowała w Polsce kilkaset milionów to absurd albo kryminał.

 • Gert(2016-02-04 12:16) Odpowiedz 2716

  Sprzedajemy się Amerykanom za garść koralików. Traktują nas jak tubylców mających pierwszy raz kontakt z białym człowiekiem.

 • ksiaze(2016-02-04 12:56) Odpowiedz 187

  Hmm. do qweq 1. Idąc Twoim tokiem rozumowania - największym skrócie Pesa i Solaris, nie miałyby prawa wygrywać kontraktów i sprzedawać za granicą swoich produktów, tylko ze względu na to, że nie mają tam swoich "montowni, centrów serwisowych" 2. Airbus właśnie gwarantował wybudowanie nie tylko montowni i centrum serwisowego, ale również ulokowanie części producentów komponentów w okolicy, co niezależnie od ich stopnia skomplikowania byłoby z korzyścią dla nas i pieniążki by do nas wracały. 3. Ulokowanie tej montowni - produkcji pod Łodzią dawało szansę na rozruszanie tego regionu i dawało szansę na pracę dla ludzi tam żyjących i potencjalnie zachęcałoby kolejnych inwestorów do lokowania się w tym regionie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Gość(2016-02-04 13:39) Odpowiedz 1414

  Ten przetarg na śmigłowce był mało przejrzysty i powinna go ocenić spec komisja czy nie doszło do naruszenia prawa o zamówieniach. Świdnik już dochodzi swych racji w sądzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ksiazze(2016-02-04 13:00) Odpowiedz 126

  6. I tak, znowu zamiast mieć 1 zaawansowaną firmę więcej i rozwój w okolicach Łodzi, nie będzie nic i Airbus raz u nas inwestując prędko by się nie zwinął. Warto też pamiętać, że potencjalnie robi się krzywdę ludziom, których życie będzie zależało od tych maszyn, od ich niezawodności i zaawansowania zastosowanych systemów. Kolejny raz będzie "NAJLEPSZE Z POLSKI, ale nie najlepsze na świecie"

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • polak(2016-02-04 12:46) Odpowiedz 124

  dobrze ale putin straszy uzyciem broni atomowej mowil o szwecji wczesniej o POLSCE to pytam po co nam smiglowce trzeba pracowac nad swoja bronia nuklearna ze zdolnoscia przenoszenia- podziwiam IZRAEL ma wiele pociskow nuklearnych nawet taki pakistan ma bron nuklearna

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ksiazze(2016-02-04 12:57) Odpowiedz 96

  3. Ulokowanie tej montowni - produkcji pod Łodzią dawało szansę na rozruszanie tego regionu i dawało szansę na pracę dla ludzi tam żyjących i potencjalnie zachęcałoby kolejnych inwestorów do lokowania się w tym regionie. 4. Przed rozstrzygnięciem przetargu piloci testowali wszystkie maszyny i wskazali na "Caracala" jako najlepszego. "Caracal" był wskazywany przez specjalistów jako sprzęt sprawdzony i niezawodny, plus co chyba najważniejsze, był najbardziej zaawansowaną maszyną, która SPEŁNIAŁA wyśrubowane kryteria.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • mariusz(2016-02-04 13:54) Odpowiedz 82

  Szkoda że niektórzy komentujący tutaj nie rozumieją realiów polityki międzynarodowej. Mówiąc (pisząc), że Polska też powinna posiadać własną broń jądrową. Nie jest możliwe aby polska weszła legalnie w posiadanie tej broni, bo system międzynarodowy, zabrania poliferacji (rozprzestrzeniania) tej broni, pod groźbą sankcji, a nawet interwencji zbrojnej. Zresztą nie można się dziwić, bo gdyby każdy kraj mający ambicje odgrywania poważniejszej roli w systemie międzynarodowym, mógłby tym w sumie niezbyt kosztownym krokiem dojść do podniesienia rangi swojego kraju, to świat byłby na krawędzi zagłady atomowej. Bo skoro posiadanie tej broni jest ograniczone do około 10-ciu krajów świata, to da się jeszcze jakoś wzajemnie kontrolować i trzymać się w szachu, bez groźby użycia, ale jeśli taką broń będzie posiadało 100 lub więcej państw, to prawdopodobieństwo że znajdzie się ktoś kto jej naprawdę użyje wzrasta, zwłaszcza jakiś psychopata z krajów azjatyckich, lub afrykańskich nie mający wiele do stracenia bo rządzący mało znaczącym krajem. Myślę że realne byłoby posiadanie przez Polskę legalnie broni jądrowej dopiero jakby USA poszły na otwarty poważny konflikt z Rosją w tej części Europy, a na to się jednak nie zanosi bo Rosja jest dla Stanów potrzebna w rozgrywce z Chinami i na bliskim wschodzie. Moglibyśmy wejść też w posiadanie broni jądrowej drogą nielegalną, ale wówczas grożą nam sankcje , całkowita izolacja na arenie międzynarodowej i bieda, gdyż jesteśmy mocno wpięci w światowy system handlu. A zarazem jesteśmy za mali aby żyć w autarkii.

 • ksiazze(2016-02-04 12:56) Odpowiedz 63

  Hmm. do qweq 1. Idąc Twoim tokiem rozumowania - największym skrócie Pesa i Solaris, nie miałyby prawa wygrywać kontraktów i sprzedawać za granicą swoich produktów, tylko ze względu na to, że nie mają tam swoich "montowni, centrów serwisowych" 2. Airbus właśnie gwarantował wybudowanie nie tylko montowni i centrum serwisowego, ale również ulokowanie części producentów komponentów w okolicy, co niezależnie od ich stopnia skomplikowania byłoby z korzyścią dla nas i pieniążki by do nas wracały.

 • Ja(2016-02-04 17:49) Odpowiedz 61

  A moze to czesc negocjacji. Mowimy Francuzom NIE zeby wiecej dali. Jesli Polacy sa dobrymi negocjatorami to tak powinni zrobic. Nie tak jak Piechocinski. Informowanie spoleczenstwa to utrata przewagi przy stole.

 • ccc(2016-02-04 17:43) Odpowiedz 535

  Penie parę dolarków na tajne konto naszego ministra MON od jego mocodawcy spłynęło. A RP na kolejne lata zostanie BEZ śmigłowców. Haroszaja rabota! Antonio maładiec!

 • Robię deski z jarmużu(2016-02-05 01:47) Odpowiedz 34

  Wspomnijmy, że zakup 50 Caracali był zapłatą dla franczuchów za nominowanie tuska na posadę w UE. Powinni całkowicie zrezygnować z zakupu, żeby i franczuchy, i tusk, dostali po garbatych nosach za swoje krętactwa. Ciekawe, czy na podobnej zasadzie kupiono pindolino.

 • Terminator(2016-02-04 21:43) Odpowiedz 22

  Może Śmigłowiec Bell UH-1Y i szturmowy Bell AH-1Z Viper dla polskiej armii z super offsetem w 100 procentach wytwarzany w Polsce???!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze