Rosjanie coraz mniej zarabiają. Według danych rosyjskiego Ministerstwa Pracy, wynagrodzenia w 2015 roku zmalały prawie o 10 procent. Szef resortu Maksim Topilin twierdzi, że w ten sposób pracodawcy odreagowali nadmierny wzrost płac w poprzednich latach.

>>> Czytaj więcej na ten temat: Inflacja pożera zarobki Rosjan

Minister pracy powiedział, że jego resort uważnie przyjrzy się tej sytuacji, ponieważ podczas poprzednich kryzysów gospodarczych nie odnotowywano tak gwałtownego spadku wynagrodzeń. Według Toplina, na koniec stycznia liczba osób, które oficjalnie zarejestrowały się jako bezrobotne, przekroczyła milion. Natomiast dane Rosyjskiego Urzędu Statystycznego „Rostat” z września 2015 roku wskazują, że bezrobocie w Rosji przekracza 5 procent, co oznacza, że około 4 milionów osób pozostaje bez pracy.

Analitycy rynku wiążą wzrost bezrobocia i spadek płac z obecnym kryzysem gospodarczym. W ich opinii, z powodu zachodnich sankcji i spadku cen ropy coraz więcej rosyjskich firm bankrutuje lub ogranicza swoją działalność. Zauważają też, że zatargi Rosji z sąsiadami, dotyczące współpracy gospodarczej, powodują likwidację wielu miejsc pracy. Wskazują w tym wypadku chociażby na ograniczony handel z Turcją czy brak porozumienia o przewozach ciężarowych między Moskwą a Warszawą.

>>> Polecamy: Naftowe przekleństwo Putina. Jak tania ropa dusi rosyjską gospodarkę [INFOGRAFIKI]