Korea Północna nakazała obywatelom Korei Południowej opuszczenie parku technologicznego Kaesong. Pyongyang poinformował też, że przejmuje majątek wszystkich 124 działających tam południowo-koreańskich przedsiębiorstw. Kontrolę nad strefą przemysłową przejęła armia.

Wczoraj władze w Seulu ogłosiły, że zawieszają współpracę w ramach Kaesong ze względu na północnokoreańskie prowokacje. Wczoraj też Korea Południowa rozpoczęła wycofywanie swoich obywateli z parku technologicznego znajdującego się na terytorium Korei Północnej.

W 124 firmach w Kaesong pracowało ponad 50 000 robotników z Północy. Według południowokoreańskiego ministerstwa zjednoczenia, w ubiegłym roku kompleks ten przyniósł Korei Północnej ponad 110 milionów dolarów zysków. Południowo-koreańskie władze poinformowały, że jego zamknięcie jest reakcją na północnokoreańskie próby jądrowe i rakietowe.

Tymczasem Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone tworzą front przeciw Korei Północnej. Siły zbrojne trzech państw wzmocnią wymianę informacji i koordynację w związku z zagrożeniem ze strony Pjongjangu. Czytaj więcej na ten temat tutaj.