Soloch mówił w radiowej Jedynce, do lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie dojdzie do wypracowania formuły wzmocnienia obecności sił NATO na wschodniej flance. Szef BBN wyjaśniał, że na stałą obecność będą się składać elementy tarczy antyrakietowej w Redzikowie i magazyny sprzętu wojskowego.

Paweł Soloch zapowiadał również udział prezydenta Andrzeja Dudy na weekendowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Szef BBN tłumaczył, że prezydent powtórzy przekaz o konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego. "To przesłanie zawierające się w haśle prymatu prawa nad prawem siły" - wyjaśniał gość radiowej Jedynki. Ponadto Andrzej Duda ma również mówić o kwestiach bezpieczeństwa naszego regionu.

W jutrzejszym panelu prezydenckim w Monachium weźmie również udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Paweł Soloch dodawał, że zbliżenie naszego wschodniego sąsiada do NATO będzie również jednym z tematów lipcowego szczytu w Warszawie. "Chcielibyśmy, żeby rezultatem szczytu było wzmocnienie więzi Ukrainy z NATO" - powiedział szef BBN, precyzując, że chodzi o status państwa blisko współpracującego z NATO.

Jaka naprawdę jest siła NATO? Czy Sojusz jest w stanie nas obronić? Czytaj więcej tutaj.