Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla Aleksander Sobolewski jako przykład podaje plany dotyczące podwojenia produkcji koksu w tym kraju - z 30 milionów ton wydobywanych rocznie do 60 milionów. "Ta różnica to jest 10 koksowni, które trzeba wybudować. I pytanie jest takie, czy wybudują na podstawie swojej technologii czy z innego kraju. My zaoferowaliśmy im, że chcemy wybudować pełny zakład - 2,7 miliona produkcji koksu przez rok na polskiej technologii" - wyjaśnił Aleksander Sobolewski.

Piotr Cieślar z Elektrometalu - firmy zajmującej się produkcją sprzętu górniczego, ocenia, że rynek indyjski jest niezwykle perspektywiczny i chłonny. Spółka uczestniczy w tym kraju w trzech przetargach na projekty związane z głębieniem szybów, z postawieniem nowych maszyn wyciągowych, z systemami klimatyzacji wyrobisk dołowych.

>>>Czytaj więcej: Wielton zainwestował 22 mln zł. Otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe

Według danych resortu rozwoju, w ciągu jedenastu pierwszych miesięcy ubiegłego roku polsko-indyjskie obroty handlowe wyniosły ponad 2 miliardy dolarów, a więc były o 3,3 procent niższe niż w analogicznym okresie 2014 roku.