W całym ubiegłym roku łupem złodziei w naszym kraju padło 13,4 tys. samochodów. Choć liczba wpływa na wyobraźnię, warto przypomnieć, że dziesięć lat wcześniej było to niemal cztery razy więcej. – To ponad 70 proc. spadek. W 2014 r. właściciele stracili 14 112 samochodów, a zatem redukcja rok do roku wynosi blisko 5 proc. - tłumaczy mł. asp. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.

A jakie auta najczęściej znikały z parkingów?

Według najnowszych danych KGP w 2015 roku złodzieje ukradli nad Wisłą 674 Volkswageny Golfy. Kolejne miejsca również zajęły niemieckie auta – Audi A4 (584 sztuk), VW Passat (479) i Audi A6 (423). Na piąte miejsce wskoczyła Mazda 6 (237), która jeszcze niedawno nie plasowała się nawet w pierwszej dwudziestce. Z wyjątkiem Mazdy kolejność w niechlubnym zestawieniu nie może zaskakiwać. Volkswageny i Audi to od wielu lat najczęściej sprowadzane samochody używane. Ich popularność wśród złodziei wynika zatem z ogromnej popularności na rynku wtórnym, a co za tym idzie większego prawdopodobieństwa zbycia części lub całego samochodu.

>>> Sprawdź też, gdzie będzie zlokalizowany odcinkowy pomiar prędkości [INTERAKTYWNA MAPA]

Właściciele niemieckich aut nie we wszystkich regionach kraju muszą jednakowo obawiać się o utratę pojazdu. Dla przykładu top 10 aut zarejestrowanych przez Komendę Stołeczną Policji… to wyłącznie auta japońskie. Tymczasem na Pomorzu całą dziesiątkę zajmują auta z niemieckim rodowodem (jeśli do takich zaliczymy także Skodę, należącą do koncernu VW AG). Podobnie jest w Szczecinie, gdzie 9 na 10 modeli to marki niemieckie. Nie brakuje także niespodzianek. Np. w Kielcach najczęściej kradzionym autem był Seat Leon, a w Rzeszowie w pierwszej „15” znalazły się m.in. Daewoo Matiz i Tico.

Najwięcej zarejestrowanych kradzieży dokonano na parkingach niestrzeżonych (5058) oraz na terenach osiedlowych (2919) i parkingach osiedlowych (1981). W sumie z tych miejsc znika aż 74 proc. wszystkich pojazdów. Dla porównania z parkingów strzeżonych ukradziono tylko 68 aut. O trzy więcej zniknęły z parkingów hotelowych. Aż 53 złodziei odjechało cudzym autem spod stacji paliw, a 19… spod kościoła.

Skradzione samochody osobowe w Polsce w 2015 r.

infografika