Prognozy piętnastu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 1,5% do 6,9% wzrostu, przy średniej na poziomie 3,71% wzrostu.

"W styczniu 2016 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 3,1% (wobec wzrostu o 7% przed miesiącem oraz o 3,3% w styczniu 2015 r.). W porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 25% (wobec spadku przed rokiem o 22,1%)" - czytamy też w komunikacie.

>>> Czytaj też: Polacy kupują dwa razy więcej nowych mieszkań niż przeciętni Europejczycy

Największy wzrost sprzedaży w branży odzieżowej i tekstylnej

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w styczniu 2016 r. odnotowano w dziale "tekstylia, odzież, obuwie" - o 15,5% oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 5,3%, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrosty r/r odnotowano także w działach "meble, RTV, AGD" - o 4,7%, "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 4,2%, "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 3,2% oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 2,2%, podano w komunikacie.

Spadki odnotowano w działach: "pozostałe" - o 9,2% r/r, "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 7,3% oraz "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 0,6%.

Ogółem, sprzedaż detaliczna w styczniu (w cenach bieżących) wzrosła o 0,9% r/r (wobec oczekiwanych 3,7% wzrostu).