"W ubiegłym roku spółka podpisała piętnaście nowych umów, w wyniku których trzy hotele dołączyły do Grupy. Niezależnie od ekspansji sieci na podstawie umów franczyzy i o zarządzanie Orbis kontynuuje własne przedsięwzięcia inwestycyjne, tj. Mercure Kraków Centrum i ibis Gdańsk. Otwarcie tych hoteli jest planowane w drugiej połowie 2016 roku. Trzeci projekt, ibis Styles Szczecin, jest w fazie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych. W rezultacie, w 2016 roku łącznie 10 hoteli (1100 pokoi) powiększy portfolio Grupy, a w ciągu 30 miesięcy nie mniej niż 31 hoteli dołączy do sieci" - czytamy w komunikacie.

W styczniu 2015 r. Orbis przejął hotele AccorHotels w Europie Wschodniej. W wyniku tej transakcji portfel hoteli powiększył się o 38 działających obiektów, a działalność Grupy objęła swoim zasięgiem sześć nowych państw: Bułgarię, Czechy, Macedonię, Rumunię, Słowację i Węgry, przypomniano.

>>> Czytaj też: Grupa Orbis zakłada, że 2016 będzie rokiem ekspansji w regionie

Orbis chce także zwiększyć capex do ponad 140 mln zł w tym roku

Orbis zakłada na bieżący rok nakłady inwestycyjne na poziomie wyższym niż capex planowany na ubiegły rok, który wynosił pierwotnie ok. 140 mln zł, poinformował wiceprezes Ireneusz Węgłowski.

"Na ubiegły rok planowaliśmy 140 mln zł nakładów inwestycyjnych, wyszło 122,4 mln zł. W tym roku będzie to nieco więcej niż było planowane na ubiegły rok" - powiedział Węgłowski dziennikarzom.

Wiceprezes poinformował także, że spółka negocjuje cały czas sprzedaż kolejnych swoich hoteli, położonych na drugorzędnych rynkach.

"Chcemy to nadal robić w formule 'sale and franchise back', tak jak w Lublinie i Zamościu. W tym roku może zostaną sprzedane 3-4 obiekty. Zobaczymy, jak rynek będzie reagował, bo nie są to spektakularne hotele. To nie będą też duże przychody dla spółki" - wyjaśnił.

Do tej pory nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Orbisu wyraziło zgodę na sprzedaż hotelu Mercure w Mrągowie i nieruchomości, w ramach których jest prowadzony, za łącznie 20 mln zł netto.

W ubiegłym roku spółka zawarła przyrzeczoną umowę sprzedaży hotelu "Mercure Lublin Centrum" oraz hotelu "Mercure Zamość Stare Miasto". Cena łączna transakcji wynosiła 21,5 mln zł.

Hotele grupy Orbis działają pod działają pod markami Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis budget. Na koniec 2015 roku sieć Grupy składała się z 108 hoteli, dysponujących około 18,8 tys. pokoi. Większość z nich (64 obiekty) funkcjonowało w Polsce.