statystyki

Rosja: Wałęsa wspomagał nie tylko SB, ale też KGB

23 lutego 2016, 08:12 | Aktualizacja: 23.02.2016, 10:44
Źródło:IAR
Symbol danego ZSRR

Symbol danego ZSRRźródło: ShutterStock

Według rosyjskich mediów polska Służb Bezpieczeństwa w latach 70 XX wieku ściśle współpracowała z KGB. Takie stwierdzenia pojawiły się na portalu Gazieta.ru, który poinformował o opublikowaniu przez Instytut Pamięci Narodowej dokumentów mających świadczyć o współpracy byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy z aparatem bezpieczeństwa PRL.

Reklama

Reklama

W tekście zatytułowanym „KGB wróciło do Europy” znalazło się sformułowanie - „w poniedziałek IPN opublikował dokumenty świadczące o współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa komunistycznej Polski i odpowiednio, z KGB”. Dalej portal, powołując się na wypowiedź szefa IPN Łukasza Kamińskiego stwierdza, że „laureat pokojowej nagrody Nobla w 1975 roku podpisał dokumenty o współpracy z polskimi służbami specjalnymi, które w tamtym czasie ściśle współpracowały z KGB”.

Gazieta.ru cytuje też wypowiedź emerytowanego generała Federalnej Służby Bezpieczeństwa, następczyni KGB Aleksandra Michajłowa, który nie dziwi się, że w latach 70 tych XX wieku radzieckie służby „próbowały wyjść na Wałęsę”, ponieważ jak tłumaczy, w tamtym okresie państwa Układu Warszawskiego współpracowały ze sobą nie tylko w kwestiach wojskowych, ale również w sprawach bezpieczeństwa.

Portal przypomina, że w przeszłości podobne zarzuty o różnego rodzaju związki z radziecką bezpieką padały już wobec wielu europejskich polityków. Wymienia między innymi: kanclerz Niemiec Angelę Merkel, byłego premiera Włoch Romano Prodiego i obecnego szefa NATO Jensa Stoltenberga. Przypomina także o podejmowanych w przeszłości przez KGB próbach zwerbowania obecnego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Na końcu tekstu, cytowany przez Gazietę.ru generał FSB Aleksandr Michajłow stwierdza, że udowodnienie takim osobom kontaktów z bezpieką jest praktycznie niemożliwe.

Po pierwsze, gdy znajdą się one na szczytach władzy nie dają się już kontrolować, a po drugie rosyjskie służby niszczą dokumenty, które mogłyby skompromitować czołowych polityków innych krajów.

Krytyka Morawieckiego

Marszałek senior Kornel Morawiecki mówi, że Lech Wałęsa, ze względu na swoją współpracę z SB, nie był człowiekiem samodzielnym ani w PRL, ani po 1989 roku. Wśród akt znalezionych w domu zmarłego szefa komunistycznej bezpieki Czesława Kiszczaka, są materiały, dotyczące kontaktów z SB tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek. Są one podpisane nazwiskiem Lecha Wałęsy.

Kornel Morawiecki powiedział w radiowej Trójce, że ludzie systemu komunistycznego, którzy mieli teczki TW Bolka, mogli szantażować go w PRL i po 1989 roku. To sprawiało, że Lech Wałęsa, także jako prezydent, nie był człowiekiem wolnym i samodzielnym, co można zauważyć, analizując jego postępowanie w różnych sytuacjach - dodał założyciel Solidarności Walczącej.

Kornel Morawiecki dodał, że zachowanie Lecha Wałęsy, który zaprzecza współpracy z SB, jest dla niego tym bardziej oburzające, iż należy on do Polaków najbardziej rozpoznawanych na świecie. Zdaniem marszałka, nie można jednak zapominać o zasługach tysięcy Polaków, którzy również walczyli z systemem komunistycznym, a nie byli na pierwszych stronach gazet. "Nie można mówić, że obalenie komunizmu to wyłączna zasługa Wałęsy, tylko dlatego, że był on promowany przez ówczesne media" - dodał Morawiecki. Jego zdaniem, Wałęsa był człowiekiem wygodnym dla układu komunistycznego, legitymizował także politykę grubej kreski.
Kornel Morawiecki dodał, że były prezydent powinien powiedzieć prawdę o swojej współpracy z SB. "Prawda jest potrzebna każdej społeczności, jemu samemu" - powiedział.

Wśród dokumentów opublikowanych przez IPN jest między innymi datowany na 19 grudnia 1970 roku "Wniosek o opracowanie kandydata na tajnego współpracownika". Czytamy w nim, że kandydat "od początku zajść grudniowych był (...) członkiem komitetu strajkowego w stoczni, brał aktywny udział w zajściach ulicznych przed Komitetem Wojewódzkim PZPR oraz Komendą Miejską MO." Znajduje się tam też zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, datowane na 21.12.1970 r. podpisane nazwiskiem Lecha Wałęsy.

W dokumencie czytamy, że oprócz zobowiązania do utrzymania w tajemnicy kontaktów z SB, domniemany podpisujący zapewnia, że będzie "współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL".

>>> Czytaj też: SB a Lech Wałęsa. Oto najważniejsze ustalenia

Reklama

Reklama

  • ccc(2016-02-23 09:06) Odpowiedz 4924

    Taaak...... KGB za pomocą podstawionego Wałęsy vel Bolka obaliło komunizm w Polsce, później w pozostałych demoludach, no i przyczyniło się do - jak to określił Putin - największej katastrofy XX wieku czyli rozpadu ZSRR. Dobre. Poziom absurdu jaki pojawia się w mediach w związku z "aferą" Bolka już dawno minął stratosferę i zbliża się do orbity księzyca.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • byrcyn(2016-02-23 10:04) Odpowiedz 352

    Wałęsa największym i najsprytniejszym szpiegiem świata - brawo ! Teraz następny film, bo scenariusz jest już gotowy ;)

  • buehehe(2016-02-23 10:28) Odpowiedz 3010

    Okrągły stół zaczyna się chwiać...:DD

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Mowa(2016-02-23 11:00) Odpowiedz 2641

    PUTIN RĘKA W RĘKĘ Z KACZYŃSKIM. TO SĄ DWA MORALNE KARZEŁKI, W PORÓWNANIU Z WAŁĘSĄ.

  • Xyz(2016-02-23 11:40) Odpowiedz 233

    NIE POZNAMY PRAWDY I JAK TO WYGLADALO. JESTEM ZA TO PEWNY ZE ROSJA CALKIEM SPRAWNIE POTRAFI MANIUPOLOWAC OPINIĄ POLAKOW I SWIADOMIE TO ROBI DZIELAC SPOLECZENSTWO ZA POMOCA MEDIOW.

  • HAHAHA(2016-02-23 12:57) Odpowiedz 199

    Co to za debilna KGBowska propaganda??? Wałęsa tak wspomagał KGB że aż doprowadził do upadku komunizmu w Europie wschodniej i do rozpadu ZSRR....

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Monter(2016-02-23 08:46) Odpowiedz 1325

    KGB=STASI=SB=WSI.......Bandyci z zaprzyjaznionych demoludow....Na You tube-Walesa produkt sluzb....I dowiadujemy sie ze SB przejelo Bolka od WSI gdy on po wyroku poszedl zamiast do wiezienia do wojska... A WSI wspolpracowalo z rosyjskimi sluzbami.....Zachowal sie jak wiejski kundel ktory w stoczni podpiepszal robotnikow z miasta, chcial czuc sie lepszym. Wszystkim wkrag mowil ze wygrywal w lotka, a kiedys na kuponie pisalo sie swoje dane i odbieralo z dowodem. Moze sa jeszcze akta kto wygrywal pensje w centrali totalizatora?

  • Marysia(2016-02-23 14:35) Odpowiedz 106

    Ja twierdzę że również był szpiegiem Mao Tse Tunga i współpracował z chińskim wywiadem a przy okazji z Dynastią KIMÓw w Korei Płn. Należało by też zbadać Jego kontakty z dyktatorem Kuby , i gen Franco w faszystowskiej Hiszpanii . Najlepiej IPN rozbudować by miało zasięg światowy; np: tyle urzędów powołać ile jest państw na świecie.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • KRIS(2016-02-23 10:35) Odpowiedz 93

    Dziwne sformułowanie nie pasujące do KGB "Po pierwsze, gdy znajdą się one na szczytach władzy nie dają się już kontrolować, a po drugie rosyjskie służby niszczą dokumenty, które mogłyby skompromitować czołowych polityków innych krajów. "

  • Nikos(2016-02-23 12:37) Odpowiedz 75

    Tak 46 lat temu podrabialo na zwyklego robola papiery i wkladalo do roznych teczek bo wiedzialo ,ze demoludy upadna i Walesa zostanie prezydentem. Zalosne. I tak sobie napodrabialo ,ze jak przyszlo co do czego to sami w 80-81 kto ich a kto obcy. Mozna byc idiota...ale po coz. Jak mawial Sw. Pawel -Ja plod poroniony zabijalem swoich braci....I zostal swietym, tego zabraklo u Walesy...Koniec,kropka

  • dobra rada(2016-02-23 21:20) Odpowiedz 65

    Kornel morawiecki kiedyś zasłużony ale dziś w sprawie Lecha Wałęsy tak bredzi jak mało kto ,lepiej by nic nie mówił bo się po prostu kompromituje i usiłuje być sedzią i oskarżycielem ,proszę cię Kornelu zmilknij dla swojego zdrowia i zachowania szacunku jaki miałeś.

  • Terminator(2016-02-23 17:10) Odpowiedz 61

    To nie tylko Bolek ale bardzo dużo innych ludzi więcej na wschodzie i zachodzie współpracowało z służbami specjalnymi i nadal ściśle współpracują!A ilu zachodnich i wschodnich polityków, ludzi z gospodarki, współpracowało po cichu z sobą??? A ludzie po obu stronach żyli w strachu jeden przed drugim!!O co chodzi naprawdę??Tak naprawde chodzi o kontrolę swoich zastraszonych obywateli przez elity gospodarcze i polityczne i zrobienie kariery!

  • xxmen(2016-02-23 14:43) Odpowiedz 53

    Teraz wszyscy by chcieli żeby z nimi współpracował ? !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Polak(2016-02-28 14:29) Odpowiedz 21

    Wałęsa nie rozwalił komunizmu bo on i komuniści rządzili krajem przez prawie 27 lat oni dali mu stanowisko prezydenta a on ich nie wsadzil do wiezienia poprostu rzadzili razem z nim az do ostanich wyborow kiedy to pis przeja wladze wszystko ujrzy swiatlo dzienne .poczytajcie w necie i polaczcie fakty 27 lat wolnosci to jedna wielka sciema teraz mamy wolnosc mam nadzieje ze nowy rzad wszystko ujamwni

  • JJ(2016-02-24 04:04) Odpowiedz 22

    Juz wlasciwie wiadomo, ze popisy z teczek nie naleza do Walesy. Do tego w teczkach jest masa dziwacznych bledow. Ale Kaczynski doskonale rozgrywa zemste Kiszczaka zza grobu, dzieli Polakow i godzi w spojnosc Polski ile wlezie - jak widac reka w reke z Putinem. To daje wiele do myslenia.

  • zydozerca(2016-02-23 16:51) Odpowiedz 22

    KGB z siedzibą w Izraelu i filiami za oceanem oraz w Europie Zach.opłacającą Solidarność dolarami komitet gangu banksterów opłaca wszystkich liderów

  • JurnyDziadek(2016-02-24 11:18) Odpowiedz 12

    Powinni dac mu medal na defiladzie zwyciestwa w Moskwie w maju. Do tego jeszcze jakas nagrode pieniezna. Walesa bierze kase od wszystkich.

  • heh(2016-02-23 11:44) Odpowiedz 011

    RODZINA SB NIE ZDRADZA !!! WĄTPIĘ ABY KISZCZAK NAWET PO ŚMIERCI CHCIAŁ ZDRADZIĆ SWOJĄ RODZINĘ SB !!!! CHYBA, ŻE KTOŚ DO TEJ RODZINY NIE NALEŻAŁ I PODROBIŁO SIĘ NA NIEGO PAPIERY , ALE TU POTRZEBA TROCHĘ ROZUMU tych co twierdzą inaczej..