statystyki

W Polsce to pracownicy dyktują warunki. Połowie firm brakuje specjalistów

1 marca 2016, 18:36 | Aktualizacja: 01.03.2016, 18:37
Źródło:ISBnews

W Polsce blisko połowa firm na problemy z zatrudnieniem pracowników o odpowiednio wysokich kwalifikacjach. Jest to spowodowane niedoborem odpowiednich kandydatów na rynku oraz wysokimi wymaganiami finansowymi osób poszukujących pracy.

Reklama

Reklama

rekrutacja, praca, pracownik

rekrutacja, praca, pracownik

źródło: ShutterStock

Takie wnioski płyną z przeprowadzonego co kwartał przez Instytut Badawczy Randstadt sondażu, na który powołuje się portal tvn24bis.pl.

Z badania wynika, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy aż 36 proc. wszystkich polskich firm planuje zwiększenie zatrudnienia. To najwyższy wynik w 7 letniej historii tego sondażu.

Pracodawcy są też gotowi do dalszych podwyżek płac, które wzrosły już na przełomie 2015 i 2016 roku. Już co trzecia firma planuje zwiększenie wynagrodzeń.

Zwiększenie zatrudnienia planują przede wszystkim firmy przemysłowe (41 proc.), firmy handlowe i naprawcze (41 proc.) oraz przedsiębiorstwa z branży budowniczej (33 proc.). Może się to jednak okazać trudnym zadaniem, bowiem na rynku brakuje odpowiednich specjalistów. Skalę problemu pokazują dane za ostatni rok: w 2015 roku firmom udało się uzupełnić kadrowe niedobory jedynie w połowie.

>>> Czytaj też: Średnia płaca w Orlenie to prawie 10 tys. zł. Będą nowe podwyżki i nagrody

Reklama

Reklama

  • Polak(2016-03-01 19:54) Odpowiedz 422

    Prawie taki sam artykuł na bankierze więc i mój komentarz taki sam: Niech sp (adaj) ą!!!! Sam rzuciłem robotę nie tak dawno temu bo szef nie chciał dać mi podwyżki, na którą zasługiwałem. Rzuciłem papiery na stół i tyle. Zatrudnił kogoś na moje stanowisko za jeszcze niższą pensję i teoretycznie jest zadowolony ALE Z wieści dochodzących do mnie z firmy wiem, że ten nowy się nie sprawdza, i że nie daje rady przez co są zaległości i ogólna nerwówka i zła atmosfera w dziale (R&D). Dwóch kumpli z działu także rzuciło papierami i znaleźli inną robotę, a pewnie oni nie są ostatni, którzy tak zrobią. Tak to właśnie Polscy managerowie dbają o pracowników i o budowanie solidnego zespołu a później zdziwieni, że nie mogą znaleźć nikogo. W taki właśnie sposób robią oszczędności nie licząc przy tym ile firma traci oddając doświadczonego pracownika i zamieniając go na żółtodzioba! Chcecie mieć dobrych , doświadczonych i zmotywowanych pracowników - zacznijcie płacić godziwe pensje, a jak nie to zatrudnijcie sobie uchodźcę albo spadajcie do Chin!!!!

  • dez(2016-03-01 21:08) Odpowiedz 300

    Znaleźć pracowników nie potrafią ale jak się powie na rozmowie kwalifikacyjnej że się chciałoby przynajmniej te 2,5 tyś netto żeby po dojazdach do pracy zostało coś dla rodziny to o rany! Jakie wymagania! Panie, nie możemy tyle dać!

  • plkjlkjl(2016-03-01 19:28) Odpowiedz 160

    bosssa ty czyasz i nie grzmisz. gdzie ? pytam - gdzie?... brakuje pracowników.... chyba tylko tam gdzie zatrudniają samych dyrektorów od spraw nieznanych... :/

  • Logistics(2016-03-01 20:45) Odpowiedz 131

    Moi pracodawcy również czują presję braku pracowników na rynku. Dziurę łataja ludzmi ze wschodu ale tak nie można budować solidnie firmy. Ja w tym roku równierz planuję stamtąd uciekać. Nie zaproponowali mi nawet nic lepszego więc swoje firmowe tajemnice zabiorę ze sobą :] Pozdro firmo !

  • irenuesz ironiczny(2016-03-01 23:03) Odpowiedz 120

    W Polsce brakuje pracodawcom na specjalistów... niestety w IT rynek to nie tylko Polska ale i Europa a zarobki nieproporcjonalne i do tego zachodnie korporacje kusza... powiem tylko ze potrafią 200-300% procentos przebić konkurencje, no ale wtedy Warszawka albo w świat. Pozdro dla Polskich Januszy Biznesu bo trudne czasy się szykują !

  • bill(2016-03-02 08:26) Odpowiedz 100

    W Polsce nie potrzeba specjalistów, potrzeba wyrobników. I tak jest od 500 lat... A ci słynni specjaliści IT to obsługują głównie zachodnie korporacje....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • buehehe(2016-03-02 09:15) Odpowiedz 101

    Tak to jest jak się jest gospodarczą kolonią zachodu, bazująca tylko na taniej sile roboczej. Polacy nie mogą dobrze zarabiać, bo to nie leży w interesie zachodu. Zachód nie miałby gdzie tanio produkować, ani skąd drenować tanią i dobrą siłę roboczą, której potrzebuje coraz więcej. Nie opłacałoby się emigrować. Bajka że w UE jest nam lepiej, to mit. Jest nam lepiej pozornie, bo możemy sobie kupić trochę zachodnich produktów, jeśli nas na nie stać i popracować trochę za parę groszy w zachodnich korpo.

  • Kto pyta nie....(2016-03-01 19:56) Odpowiedz 60

    Dlaczego na tym portalu jest problem z dodawaniem długich komentarzy??? Czy to jakiś problem z systemem??? W regulaminie nie ma informacji o dopuszczalnej liczbie znaków więc o co chodzi?????

  • Hex(2016-03-01 20:37) Odpowiedz 60

    popieram, podobnie niektórych znaków nie przyjmuje (chyba np. znak większe niż) i trzeba z długimi sporo kombinować, by przeszły no ale cóż, nie ukrywajmy, ten portal i tak wielkiego poziomu nie prezentuje

  • Jubiler z Genewy(2016-03-02 08:34) Odpowiedz 40

    Piszcie, że chcecie budowlańców, ludzi na kasę w supermarkecie, sprzątaczki etc. A nie specjalistów...To określenie się zdewaluowało w Polsce!!!!

  • filip(2016-03-02 15:47) Odpowiedz 20

    nigdzie i nigdy, pracownicy nie dyktują warunków zatrudnienia, co najwyżej mogą na nie nie przystać, to jest rola Państwa aby określić warunki brzegowe, i nie piszę tu o płacy minimalnej, ale o całej polityce gospodarczej oczywiście z fiskalna jej częścią

  • olo(2016-03-02 14:04) Odpowiedz 20

    Chyba to jakieś jaja.