Szef unijnej delegacji do Turcji powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w Stambule, że wyznaczone na październik złagodzenie restrykcji dla Turków podróżujących do Europy "nie nastąpi automatycznie".

Haber powiedział też, że UE porozumiała się z Turcją w sprawie przeznaczenia znacznej części obiecanych Ankarze 3 mld euro na pomoc humanitarną, edukację i infrastrukturę dla migrantów. Jak dodał, 400 mln euro z tej sumy już zostało wypłaconych.

Również w piątek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w Ankarze, że z powodu zmiany w reżimie wizowym znacznie spadła liczba uchodźców przybywających na granice Turcji.

"Turcja wypełnia swą misję w ramach planu działania w sprawie migracji. Dokonujemy rewizji naszego reżimu wizowego i obserwujemy znaczny spadek liczby uchodźców" - podkreślił Cavusoglu.(PAP)

Reklama

Hollande i Merkel o migracji

Przywódcy Francji i Niemiec - prezydent Francois Hollande i kanclerz Angela Merkel - wezwali w piątek do ogólnoeuropejskiego rozwiązania kryzysu uchodźczego. "Jednostronne rozwiązania nie są pomocne" - podkreśliła Merkel po spotkaniu z Hollande'em w Paryżu.

"W kwestii uchodźców Niemcy i Francja mają jedną odpowiedź: Europa" - oświadczył Hollande. Dodał, że to Europa musi doprowadzić do oczekiwanego rozwiązania kryzysu i że Unia Europejska musi dopilnować dotrzymywania złożonych już tej sprawie obietnic.

Merkel powiedziała, że Niemcy i Francja w pełni zgadzają się co do tego, że Unia Europejska musi strzec swych granic zewnętrznych, aby zagwarantować swobodę poruszania się wewnątrz Europy. "Musimy wiedzieć, kto przybywa do Europy" - wskazała, podkreślając zarazem konieczność odstąpienia od kontroli na wewnętrznych granicach UE. Poinformowała też, że w najbliższych dniach Turcja po raz pierwszy przyjmie z powrotem od Grecji większą liczbę uchodźców.

Także Hollande akcentował, że UE powinna priorytetowo potraktować utrzymanie strefy Schengen, bez względu na presję powodowaną przez kryzys uchodźczy. Wyraził też przekonanie, że uchodźcami syryjskimi, stanowiącymi znaczną część migrantów domagających się wpuszczenia do Europy, najlepiej jest się zajmować "w pobliżu ich kraju ojczystego".

W poniedziałek odbędzie się w Brukseli nadzwyczajny szczyt UE-Turcja. Z powodu wojny w Syrii do Europy wciąż przybywa wielu syryjskich uchodźców.(PAP)

>>> Czytaj też: Niemcy - ziemia obiecana. Ta mapa pokazuje, jak imigranci szturmują Europę