Firma podkreśliła, że jej wejście na właściwy kurs będzie dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż oczekiwano. Strata niemieckiego rynkowego potentata była w 2015 roku ponad dwukrotnie większa, niż w 2014. To najgorszy wynik finansowy firmy w historii. Strata okazała się większa, niż prognozowane przez analityków przepytanych przez Bloomberga 6,4 mld euro - informuje portal businessinsider.com.

Głównym powodem tak dużej straty były wynoszące ponad 8,8 mld euro odpisy amortyzacyjne dotyczące elektrowni gazowych i węglowych.

Dochody E.ON spadły w zeszłym roku o 10 proc. do 7,56 mld euro. Pomimo tego firma wypłaci za ten okres dywidendę w wysokości 50 eurocentów za akcję.

Niemiecka spółka znajduje się obecnie w fazie restrukturyzacji, która polega na wydzieleniu działalności związanej z handle energią oraz wytwarzaniem energii konwencjonalnej do nowej spółki – Uniper. W portfolio E.ON pozostaną odnawialne źródła energii oraz zarządzanie siecią i dystrybucją.

Słabe wyniki finansowe Niemców wynikają w dużej mierze z kryzysu całego energetycznego sektora, który zmaga się z niskimi hurtowymi cenami energii oraz silną ekspansją OZE. E.ON spodziewa się więc, że jego dochody w tym roku (przed odliczeniem odsetek, podatków i amortyzacji) mogą spaść o 20 proc. do 6-6,5 mld euro. Na drugą połowę 2015 roku planowane jest wejście firmy na giełdę.