Współpraca Polski i Łotwy będzie miała istotny wpływ na skuteczną obronę wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu – powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz po rozmowach z ministrem obrony Łotwy Raimondsem Bergmanisem.

Jak relacjonował polski minister, podczas spotkania szczegółowo omówiono współdziałanie przed zaplanowanym na początek lipca szczytem NATO w Warszawie oraz wspólne prezentowanie podstawowych kwestii związanych z trwałą, wysuniętą obecnością sił NATO na wschodniej flance Sojuszu. "Mamy tutaj w pełni wspólne stanowisko, podjęliśmy decyzję o wspólnej prezentacji naszego stanowiska" – powiedział Macierewicz.

Dodał, że podjęto też decyzję o współpracy przemysłów zbrojeniowych i dotyczącej technologii obronnych. "Ta współpraca, która dzisiaj została zdecydowana, będzie miała istotny wpływ na skuteczną obronę flanki wschodniej, zarówno krajów bałtyckich i Polski, jak i - mam nadzieję - całego NATO" – powiedział Macierewicz.

Również Bergmanis podkreślił, że Polska i Łotwa mają wspólne stanowisko w wielu kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. "Uważamy, iż skuteczna polityka odstraszania będzie skuteczniejszym, ale również tańszym sposobem na bezpieczeństwo w naszym regionie, niż gdyby to miało miejsce w przypadku konieczności odbudowywania integralności terytorialnej, czy też systemu politycznego w którymś z naszych krajów" – powiedział łotewski minister, dla którego wizyta w Warszawie była pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną po zmianie rządu na Łotwie w lutym (Bergmanis jest ministrem obrony od lipca 2015 r.).

"Mówiliśmy, jak wielką strategiczną rolę odegra nadchodzący szczyt NATO, który odbędzie się w Warszawie. Będzie miał on ogromną rolę zarówno jeśli chodzi o zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, ale również jeśli chodzi o wiarygodność Sojuszu Północnoatlantyckiego" – mówił minister obrony Łotwy.

Reklama

Podziękował też Polsce za wkład w misje i projekty sojuszu, w szczególności za udział w misji Baltic Air Policing. Strzeże ona nieba Litwy, Łotwy i Estonii, które nie mają lotnictwa myśliwskiego.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

>>> Czytaj też: Kabina co dziesiątego Black Hawka została wyprodukowana w Polsce