statystyki

Szwecja załamie się pod naporem imigrantów? "System jest na granicy wytrzymałości"

19 marca 2016, 07:02 | Aktualizacja: 20.03.2016, 08:06
Źródło:Bloomberg
Gamla Stan, stara część Sztokholmu, Szwecja

Gamla Stan, stara część Sztokholmu, Szwecjaźródło: ShutterStock

Szwedzki system państwa dobrobytu zaczyna się załamywać pod ciężarem największej od II wojny światowej migracji. W tym roku wydatki na imigrantów mogą przekroczyć wydatki na cele wojskowe.

Reklama

Reklama

Na świecie istnieje niewiele państw, które mogłyby rywalizować ze Szwecją pod względem bogactwa, zdrowia czy gościnności. Jednocześnie jednak te same atuty sprawiają, że skandynawski kraj zaczął się uginać pod naporem mas imigrantów, szukających lepszego życia.

Aby uświadomić sobie, jak bardzo kraj balansuje na granicy wytrzymałości jeśli chodzi o gościnność i hojność wobec imigrantów, wystarczy odwiedzić Halmstad. To XIV-wieczne miasteczko było kiedyś szwedzką bramą do Morza Północnego, znane z dziewiczych plaż i licznych pól golfowych. Przy braku wolnych mieszkań dla imigrantów, specjalne baraki, jakie postawiono przy hotelu Arena, pękają w szwach. Mieszka tu prawie 400 osób ubiegających się o azyl. Przybyli tu z Syrii, Afganistanu oraz innych państw Bliskiego Wschodu. W jednym pokoju mieszka po 4 imigrantów, ale żaden z nich nie ma pozwolenia na pracę. Będzie tak do czasu, aż ich wnioski azylowe zostaną pozytywne rozpatrzone. A to może trwać latami.

Imigranci zamieszkujący te tereny nie mają wielu obowiązków i nie mogą też wiele zrobić. Specjalne place do uprawiania sportu, kiedyś wykorzystywane przez lokalnych Szwedów, zamieniły się dziś w wielkie jadłodajnie żywności halal. Takie miejsca stają się coraz bardziej typowe dla całej Szwecji, która w ubiegłym roku przejęła ponad 163 tys. uchodźców, co stanowi 1,6 proc. jej populacji.

Po tym, jak trzy lata temu Szwecja oraz inne państwa nordyckie zostały określone przez „The Economist” jako “Następny supermodel” fiskalnej skrupulatności, system państwa dobrobytu zaczyna się załamywać pod ciężarem największej od II wojny światowej migracji.

Nawet umiarkowani politycy przyznają, że przy tym tempie wzrostu wydatków na imigrantów, kontraktu społecznego opartego o wysokie podatki, powszechną opiekę państwa i ścisłe regulacje, nie da się utrzymać. W tym roku wydatki na imigrantów mogą przekroczyć wydatki na cele wojskowe.

Niewiele osób zna tak dobrze szwedzki system państwa dobrobytu, jak Aida Hadzialic, pierwsza muzułmańska minister w Szwecji. Przybyła tutaj z Jugosławii, gdy miała 5 lat i razem z rodziną osiadła w Halmstad. Zanim została ministrem szkolnictwa średniego, była zastępcą burmistrza Halmstad. To co dziś martwi Aidę najbardziej sprowadza się do jednego - system państwa dobrobytu, który uratował jej życie, jest zagrożony załamaniem.

„Jeśli nie wprowadzimy zmian w systemie, ludzie mogą zacząć myśleć, że płacone przez nich podatki nie są wydatkowane we właściwy sposób” – uważa Aida Hadzialic. „Wtedy powstanie nowy podział między ludźmi. To nie byłby już szwedzki model, to nie byłaby już Szwecja, którą znamy” – dodaje.

W Szwecji, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, toczy się gorąca debata na temat wpływu muzułmańskich imigrantów na wzrost poparcia dla partii antyimigranckich. Nawet w

Szwecji, gdzie socjaldemokraci rządzili przez wiele dekad, ugrupowanie to notuje rekordowo niskie poparcie na poziomie 24 proc. To najmniej od 50 lat. Tymczasem antyimigrancka partia Szwedzkich Demokratów w sondażu ze stycznia 2016 roku uzyskuje poparcie na poziomie 18 proc. To wzrost o 5 pkt proc. od ostatnich wyborów w 2014 roku.

>>> Polecamy: Rząd Szwecji chce wydalić z kraju 80 tysięcy imigrantów

Inwestorzy biją na alarm

Masowy napływ imigrantów ma też inne skutki. Rentowność szwedzkich obligacji osiągnęła 9-miesięczne maksimum. Rząd przy tej okazji ostrzegł, że rosnące wydatki na imigrantów pochłoną 110 mld dol. ze szwedzkiego budżetu. Oliwy do ognia dolewają coraz ostrzejsze napięcia o charakterze etnicznym. Notuje się coraz częstsze ataki na centra uchodźców w całym kraju.

Szwedzi nie mają wątpliwości, że chcą chronić swój system państwa dobrobytu. W XIX i na początku XX wieku głód i bieda skłoniły ponad milion Szwedów do emigracji do Ameryki. Po II wojnie światowej, dzięki polityce neutralności, szwedzkie miasta i fabryki nie były zniszczone. Szwecja mogła tym samym się cieszyć przemysłowym boomem i prowadziła politykę ścisłej współpracy pomiędzy państwem, związkami zawodowymi a głównymi pracodawcami, takimi jak Volvo czy Ericsson.

Dziś Szwedzi są jednym z najszczęśliwszych narodów na ziemi. W wieku 82 lat, ich oczekiwana długość życia jest o 2 lata dłuższa niż podobny wskaźnik w Ameryce. Dochód rozporządzalny netto na poziomie 29,185 tys. dol. przekracza podobne wskaźniki w Wielkiej Brytanii, Francji czy Japonii. To co Szwedzi oddają w podatkach (ok. 60 proc. przychodów), otrzymują z powrotem w formie wysokiej jakości bezpłatnej edukacji, opieki zdrowotnej, bogatych programów socjalnych, przedszkoli, żłobków i nowoczesnych miast.

>>> Czytaj także: Neutralna Szwecja coraz bliżej NATO?

System na granicy wytrzymałości

System jednak funkcjonuje już na granicy wytrzymałości. Dostawcy szwedzkich usług publicznych ostrzegają, że jeśli tempo napływu imigrantów, głównie młodych mężczyzn, utrzyma się, wówczas Szwecja nie będzie w stanie zachować wysokich standardów usług publicznych.

W trzecim największym mieście Szwecji – Malmoe – dyrektor szkół podstawowych Anders Malmqvist wskazuje, że stanął w obliczu „inwestycyjnej góry”. Bez odpowiednich inwestycji szwedzkie szkoły nie poradzą sobie z obsługą imigrantów. Aby sprostać temu wyzwaniu, Anders Malmqvist do 2023 roku musi wybudować 25 nowych szkół za 6 mld koron (720 mln dol.). To kwota równa wysokości całego budżetu inwestycyjnego w tym regionie. Jeśli pieniądze te zostaną w całości przeznaczone na budowę dodatkowych szkół, wówczas nie zostanie nic na utrzymanie istniejących dróg i mostów.

Malmoe nie jest wyjątkiem. W całej Szwecji samorządy gimnastykują się, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe na budowę szkół i mieszkań dla imigrantów.

Sztokholm, który liczy 920 tys. mieszkańców, do końca roku musi znaleźć mieszkania dla 2810 imigrantów z Bliskiego Wschodu. Problem polega na tym, że w stolicy Szwecji nie ma już wolnych miejsc. Urzędnicy zatem planują postawienie tymczasowych baraków, zaś ich lokalizacja będzie utrzymywana w tajemnicy – ze względu na coraz głośniejsze protesty społeczne.

Budowa nowych mieszkań dla imigrantów w momencie, gdy pół miliona Szwedów czeka średnio 8 lat na wynajęcie kontrolowanych przez państwo lokali, staje się poważnym problemem społecznym i politycznym – wskazuje Jakim Ruist, ekonomista z Uniwersytetu w Gothenburgu. Jednym „logicznym” rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby uwolnienie cen mieszkań tak, aby deweloperzy uzyskali dodatkowe zachęty do budowy nowych obiektów. To jednak nie spotka się z przychylnością wśród wyborców.

“Żadne inne nowoczesne państwo na świecie nie ma takiego wskaźnika napływu imigrantów na mieszkańca, jak Szwecja. Pod względem sytuacji mieszkaniowej, znajdujemy się na granicy wytrzymałości” – dodaje Ruist.

28 tys. dol. rocznie

Zapewnienie mieszkania oraz opieki państwa przez rok imigrantce z dwójką dzieci to koszt rzędu 28 tys. dol. To mniej więcej tyle, ile średnio rocznie zarabia Amerykanin. W obawie o kontrowersje wokół kosztów utrzymania imigrantów, szwedzki rząd próbuje wycofywać się ze swojej polityki otwartych drzwi. Premier kraju Stefan Loefven stwierdził niedawno, że obecne tempo napływu imigrantów jest „nie do utrzymania” i zarządził ponowne wprowadzenie kontroli granicznych oraz zapowiedział deportacje imigrantów, których wnioski o azyl nie zostaną pozytywnie rozpatrzone. Ograniczono także prawo do łączenia rodzin.

Mimo to szwedzki premier stara się dostrzegać pozytywy tej sytuacji, wskazując, że większość imigrantów – młodych mężczyzn – zasili rynek pracy. Prawie 20 proc. Szwedów ma ponad 65 lat. Ten sam wskaźnik dla USA to 14 proc. Tymczasem aż jedna trzecia ubiegających się o azyl w Szwecji nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości.

Przyjęcie jeszcze większej liczby imigrantów, którzy są o wiele gorzej wykwalifikowani niż przeciętny Szwed, jest osobnym wyzwaniem dla szwedzkiego rynku pracy.

Wynagrodzenia w Szwecji są w dużej mierze powiązane z branżą. Wpływ na wysokość pensji ma system umów pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami. Umowy te ściśle regulują wymagane od pracowników kwalifikacje. Raz zatrudnionego pracownika ciężko zwolnić, a naruszenie tego budowanego przez lata mechanizmu może zakłócić funkcjonowanie całego systemu.

Tak zaprojektowany system gwarantuje jedne z najwyższych standardów życia tym, którzy mają niezbędne kwalifikacje. Tymczasem osoby bez kwalifikacji mogą zostać wykluczone – tylko jeden na czterech imigrantów podejmuje pracę w Szwecji w ciągu pierwszych ośmiu lat pobytu w tym kraju.

"Żyję jak zwierzę"

Jeszcze do niedawna w Szwecji, w której zadłużenie jest znacznie niższe niż wynosi europejska średnia (poniżej 50 proc. PKB), nie zadawano pytań o koszty integracji imigrantów.

Aida Hadzialic czy Hanif Bali, przedsiębiorca z branży IT, są tego żywymi przykładami.

Dziś jednak Hanif Bali, który przybył do Szwecji z Iranu w latach 90. XX wieku, zaczyna myśleć, że jego przybrana ojczyzna była zbyt hojna. „Jeśli nie zaczniemy szybko działać, pojawi się problem dużej grupy imigrantów, którzy nie będą w stanie wejść na rynek pracy” – dodaje 28-letni Bali.

Hasan al-Bundok, na samą myśl o tym, że może być obciążeniem dla szwedzkiego społeczeństwa, wzdycha. Ten 45-letni prawnik przybył tu z Syrii w poszukiwaniu lepszego życia. Trafił do Szwecji przez Turcję i Grecję, aż w końcu osiadł w Halmstad. Początkowy plan był taki, aby znaleźć pracę, stworzyć dom, a potem sprowadzić żonę i czwórkę dzieci. Ale po 9 miesiącach błądzenia w prawnej próżni, w jakiej się znalazł, jego entuzjazm opadł.

“W swoim kraju wstałbym o 6 rano, zjadłbym z dziećmi śniadanie i poszedł do sądu” – mówi. „Ale tutaj jestem jak zwierzę – jem albo śpię. Nie chcę być obywatelem drugiej kategorii. Chcę pracować” – dodaje.

>>> Czytaj też: Szwedzka policja ujawnia utajnione dane ws. uchodźców. "Sytuacja jest coraz trudniejsza"

Sonda

.

Reklama

Reklama

 • kolo(2016-03-19 08:55) Odpowiedz 19111

  Poprawnie politycznie społeczeństwa Zachodniej Europy właśnie oddają się na rzeź islamowi. Sami sobie zgotowali ten los lewackim myśleniem.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Devil(2016-03-19 10:39) Odpowiedz 12510

  Masowe gwałty, zabójstwa. Szwecja to europejska Somalia XXI wieku

 • Romek(2016-03-19 09:41) Odpowiedz 12213

  Teraz wiadomo dlaczego w Szwecji na to pozwalają. Dopuścili do wysokich stanowisk ludność napływową jeszcze do tego muzułmanów w tym przetoczonym przypadku - Pani minister od Szkolnictwa.

 • jaj(2016-03-19 09:18) Odpowiedz 9110

  Z kim Szwecja ma związek ?? z UE czy z brudasami krajów Afrykańskich i Azjatyckich ?? Po co Unia jak Afrykańczycy mają większe prawa ??

 • JanuszByznesu(2016-03-19 11:06) Odpowiedz 825

  Jak to co zrobić, podnieść podatki :) Niech podnoszą, skoro nie wystarcza. Może Szwedzi się kiedyś obudzą, a może nie.

 • cd(2016-03-19 18:15) Odpowiedz 473

  Jak ktoś ma miękkie serce to musi mieć twardą d....

 • byrcyn(2016-03-19 16:12) Odpowiedz 432

  Można dopuszczać różnej maści emigrantów, ale z głową, tak jak robi to Australia czy Kanada. Ilość ograniczona i ścisła selekcja kogo potrzebujemy !

 • Szwecja...(2016-03-19 14:06) Odpowiedz 413

  Szwecja i inne kraje Europy musza sie zdecydowac, czy chca dazyc poprzez przyjecie zasady naczyn polaczonych do sredniego poziomu krajow slabo rozwinetych azjatycko-afrykanskich, do czego ich obliguje konwencja o uchodzstwie, czy beda rozwijac technologie i pchac postep techniczny i cywilizacyjny do przodu na naszej planecie, na ktorym skorzysta cala ludnosc Ziemi.

 • Oko(2016-03-19 17:38) Odpowiedz 255

  A,co na to społeczeństwo tego Eurokołchozu.

 • nj(2016-03-20 00:41) Odpowiedz 252

  zapraszali emigrantow to maja zapraszanie bez opamietania ilu z nich tak naprawde potrzebuje pomocy i ucieka przed wojna czy przesladowaniem ilu jest z nich terrorystami? a terza szwedzi i niemcy chca azeby za to zapraszanie bez opamietania zaplacila m in POLSKA

 • StAAbrA(2016-03-19 20:44) Odpowiedz 253

  Ktoś tym biednym Szwedom , tych głupków rządowych i agenturę naraił . I niekoniecznie to jest tylko ich broszka .

 • vixi(2016-03-19 21:38) Odpowiedz 225

  szwecja w najgorszytm wypadku za 100 lat będzie jak RPA, czyli biali to 20 % ale i tak trzymają większość gospodarki. dzis szwedów jest 2/3 całej ludności.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Karkses(2016-03-20 14:12) Odpowiedz 133

  Przepraszam bardzo prawnik który ugrzązł w prawnej próżni? To co to za prawnik? Po co w takim razie wyjeżdżał ze swojej ojczyzny jak mógł tam pracować?

 • realista(2016-03-20 10:59) Odpowiedz 105

  Socjalizm to nawet w teorii nie może dobrze działać, a jacyś wariaci wprowadzili go w życie i efekty tego widać, a to dopiero początek!

 • kol(2016-03-19 12:47) Odpowiedz 949

  Wszystko opinie a gdzie fakty? Nie ma żadnych argumentow ekonomicznych mówiących o tym, że Szwecki budżet jest zagrożony. Faktycznie, możemy widzieć, wiecej imigrantów i co za tym idzie wzrost wydatków na świadczenia socjalne.., ale że Szwecja się sypie?! Mają dość innowacyjną gospodarkę i w tym nas biją.

 • pol(2016-03-19 20:05) Odpowiedz 633

  wy sie o szwecje nie martwcie bo za 10,20 30 lat szwecja nadal bedzie bogata a polska dalej w dupie. szwedzi to bardzo kulturalni ludzie bez cwaniakow i oszustow

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • latający_traktor(2016-03-20 16:49) Odpowiedz 59

  To dokąd teraz Polactwo będzie wyjeżdżało ze wsi?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kasia3333(2016-03-21 15:52) Odpowiedz 21

  Upadł Wielki Rzym, upadła wielka Persja, upadło Imperium Osmańskie, upadła potęga Mongołów, upadła Grecja Aleksandra Wielkiego... i upadnie tak samo dzisiejsza Europa. Przez swoją własną głupotę. Choć nie jestem pewna czy chodzi tylko o głupotę, czy ktoś ma w tym cel i do tego uparcie dąży, by zniszczyć potęgę wolnej od wojen, bezpiecznej i dostatniej Europy. A do Polaków powiem tylko tyle - nie cieszcie się. Będziemy graniczyć z muzułmańską Szwecją przez Bałtyk, z muzułmańskimi Niemcami. Reszta Europy też będzie w rękach muzułmanów, więc z czego tu się cieszyć? Oni jak wygrają legalne wybory w krajach UE to będą mieć dostęp do nowoczesnej armii, do najnowszej broni. To będzie koniec chrześcijańskiego świata i białego człowieka.

 • NIEcenimy sie sami (2016-03-21 10:07) Odpowiedz 20

  ALE TA LEWICOWA I KOSMOPOLITYCZNA EUROPA WRAZ Z NASZYMI POLITYKAMI JEST FAŁSZYWA I ZAKŁAMANA Z NAS ZA SPRAWĄ BALCERKA I UMOWY STOWARZYSZENIOWEJ ZROBIONO ŹRÓDŁO TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ I NIBY NIE CAŁE 500 MILIARDÓW NA 5 LAT Z UNII MA 37 MILIONOM POLAKÓW ZREKOMPENSOWAĆ STRATY A TU PROSZE SAMA SZWECJA NA EMIGRANTÓW W JEDEN ROK WYDA PONAD 100 MILIARDÓW

 • Obywatel(2016-03-21 19:21) Odpowiedz 14

  O Szwecję i zachòd wy sie nie martwcie. Oni se poradzą. Martwcie sie o Polskę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze