Bank planuje, że połączenie operacyjne nastąpi do końca tego roku, a obecnie jest w trakcie szacowania zarówno kosztów, jak i synergii związanych z tym procesem, poinformowali przedstawiciele zarządu BNP BGŻ Paribas.

"Dwa najważniejsze wydarzenia tego roku to fuzja operacyjna i ujednolicenie marki Sygma oraz pełna integracja - czyli połączenie operacyjne oraz migracja systemów IT. Do końca tego roku to będzie jeden bank z ujednoliconą ofertą i wspólnym IT" - powiedział prezes Tomasz Bogus podczas konferencji prasowej.

BGŻ BNP Paribas zakupił akcje Sygma Banku pod koniec ub. roku.

Rok 2015 i istotna część 2016 ciągle jest związana z procesem integracji - najpierw BGŻ z BNP, a następnie z Sygma Bankiem, dodał.

"Przewidujemy w tym roku poniesienie istotnej kwoty kosztów integracji. Wydaliśmy już łącznie ponad 200 mln zł, a przewidywaliśmy 440 mln zł kosztów łącznie, więc w tym roku i jeszcze w 2017 roku będziemy ponosili koszty integracji. Na ten rok przypadnie zdecydowanie większa część z pozostałej kwoty ponad 200 mln zł" - powiedział wiceprezes Jan Bujak.

Zarząd podtrzymał plan uzyskania synergii z połączenia BGŻ z BNP Paribas na poziomie 350 mln zł do 2017 roku.

Bank podał, że poniesione przez grupę koszty integracji obu banków - BGŻ i BNP wyniosły 206,4 mln zł. Po ich wyeliminowaniu zysk netto wyniósłby 180,4 mln zł.

"Ubiegły rok stał pod znakiem połączenia. Wynik z działalności bankowej wzrósł o 35%, koszty również wzrosły mocno - bo o 55%, co jest związane z kosztami integracji. Zakończyliśmy rok zyskiem netto 13 mln zł. Bez kosztów integracji ten wynik byłby w okolicach 180 mln zł, zaś bez zdarzeń jednorazowych wynik byłby na poziomie 284 mln zł" - wskazał prezes.

Prezes poinformował, że BGŻ BNP Paribas zapłaci w tym roku ok. 200 mln zł podatku bankowego, co poważnie wpłynie na wyniki banku w 2016 r., ale - jak podkreślił - nie zakłada straty netto.

"Podatek bankowy szacujemy na ok. 200 mln zł w tym roku. Niczego nie można wykluczyć, ale naszym celem jest, by nie mieć straty i płacić podatki" - powiedział  Bogus, zapytany, czy spodziewa się, że w 2016 rok bank zakończy stratą netto.

Bank BGŻ BNP Paribas jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Bank jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW