Cygara i rum, kawa i cukier to są główne produkty jakie wysyłają nam mieszkańcy Kuby. My z kolei odwdzięczamy się im mlekiem w proszku, zbożami, maszynami i częściami zamiennymi do samolotów – wynika z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Obecnie współpraca gospodarcza między Kubą a Polską nie jest regulowana żadnymi umowami dwustronnymi – podkreśla ministerstwo.

W 2015 r. głównymi pozycjami w polskim eksporcie na Kubę były „produkty pochodzenia roślinnego” (16,7 mln USD, 41,1% całości eksportu) i „produkty pochodzenia zwierzęcego” (15,1 mln USD, 37%). W imporcie zdecydowanie dominowały „gotowe artykuły spożywcze, alkohol, tytoń” (1,6 mln USD, 88,2 %).

Według danych Ministerstwa Gospodarki, w okresie styczeń-październik 2015 r. odnotowano wzrost polsko-kubańskich obrotów handlowych w porównaniu z identycznym okresem 2014 r. Wymiana handlowa osiągnęła wartość 42 mln USD (wzrost o 13% w stosunku do analogicznego okresu w 2014 r.). Polski eksport w okresie I-X 2015 wyniósł 40,8 mln USD (wzrost o 21%), import – 1,8 mln USD, korzystne dla Polski saldo wymiany handlowej - 39 mln USD.

Warto jednak podkreślić, że wymiana handlowa na poziomie kilkudziesięciu milionów dolarów jest to wartość raczej symboliczna.

>>>Czytaj więcej: Historyczna wizyta Obamy na Kubie. O co tak naprawdę chodzi Stanom Zjednoczonym?

W 2015 r. Polska, po raz pierwszy od 25 lat, weszła do pierwszej 20-tki państw z najwyższą liczbą turystów odwiedzających Kubę. W odpowiedzi na stale rosnący popyt, LOT podjął decyzję o znacznym zwiększeniu (z 35 na 63) liczby połączeń czarterowych z Kubą od 1 listopada 2015 r.

Eksperci podkreślają, że Polska może prowadzić bardziej intensywną współpracę z Kubą w dziedzinie przemysłu lekkiego, chemicznego, wydobywczego, infrastruktury energetycznej, przetwórstwa żywności, przemysłu maszynowego, lotniczego.

Jednym z atutów Polski są kontakty osobiste i przychylność Kubańczyków, którzy studiowali w naszym kraju.

>>>Czytaj więcej: Obama: Kuba nie ma czego się obawiać ze strony USA