"Prezydent wielokrotnie mówił, że jego priorytetem w przypadku konstruowania tego projektu ustawy była pomoc tzw. frankowiczom, ale też zachowanie stabilności finansowej i państwa i sektora bankowego" - powiedział w czwartek w radio RMF FM Magierowski.

Na pytanie, czy prezydent złoży do Sejmu ustawę kosztującą 70 mld zł, Magierowski powiedział: "Jest projekt. On został oceniony, podliczony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie wiem czy (prezydent - PAP) złoży identyczny projekt, z tym który został przedstawiony do KNF. Powtórzę - pan prezydent jest otwarty na modyfikację tego projektu w ramach konsultacji z różnymi środowiskami".

"Pan Prezydent na pewno złoży ustawę do Sejmu, złoży ustawę dotyczącą kredytów walutowych (...) i jest otwarty na modyfikacje tego projektu" - dodał.

W połowie stycznia Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która miała określić skutki finansowe tej regulacji. Według szacunków KNF opublikowanych w połowie marca - w zależności od przyjętego wariantu - obciążenia banków z tytułu zapowiadanej restrukturyzacji kredytów walutowych mogą wynieść od 44,6 mld zł do 107,2 mld zł, przy czym najbardziej prawdopodobny wariant to 66,9 mld zł.

"To są wyliczenia bardzo poważne i nie wolno nad nimi przejść do porządku dziennego (...). To są wyliczenia, które będą stanowiły podstawę do dalszych konsultacji, rozmów na temat tego projektu" - ocenił w czwartek w RMF FM Magierowski.