Trudno argumentować, że kobiety są gorzej wynagradzane w wyniku otrzymywania jakiegoś rodzaju kar. Większość badań wskazuje na pewną różnicę w poziomie wynagrodzeń. Jedno z najnowszych publikacji udowadnia, że poziom dyskryminacji jest szczególnie wysoki na niektórych polach.

Opublikowany w środę przez porównującą zarobki stronę internetową Glassdor raport pokazuje, że statystyczna kobieta otrzymuje o 5 centów mniej na każdego dolara wypracowanego przez mężczyznę, który pracuje na tym samym stanowisku, w tej samej firmie i ma identyczne kompetencje. Portal przeanalizował dane o wynagrodzeniach 505 tys. pracowników z 25 krajów, uporządkowanych pod względem takich zmiennych jak wiek, doświadczenie, firma, branża, poziom wykształcenia oraz zawód. Najbardziej poszkodowane są informatyczki, które zarabiają gorzej od kolegów aż o 28 proc.

Co ciekawe, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że jest są gorzej wynagradzane od kolegów z branży.

- Temat wynagrodzeń jest często otoczony barierą wstydu – mówi Sallie Krawcheck, dyrektor generalna i współzałożycielka Ellevestu, strony internetowej z zawodowymi poradami dla kobiet. - Ludzie niechętnie mówią na temat tego ile zarabiają oraz tego, jak inwestują pieniądze. Może to prowadzić do braku świadomości dużej różnicy w poziomie wynagrodzeń wśród kobiet. Zaniżają też one własne kompetencje w zakresie negocjowania płac – mówi Andrew Chamberlain, główny ekonomista Glassdor. – Zbliżamy się do momentu, w którym kobiety będą przeciętnie lepiej wyedukowane niż mężczyźni. Jeśli w pełni nie dostrzegą wartości własnych dyplomów, nie będą w stanie dopominać się o sprawiedliwe wynagrodzenie – dodaje.

Dysproporcje w poziomie wynagrodzeń pomiędzy pracownikami obu płci są powszechne w służbie zdrowia: występują u dentystów, lekarzy, psychologów, farmaceutów oraz optyków. Różnice poziomu płac w tej branży sięgają od 14 do 28 proc.

W niektórych zawodach to jednak przedstawicielki płci pięknej zarabiają minimalnie lepiej od mężczyzn. Można tutaj wymienić takie profesje jak: pracownik socjalny, specjalista ds. social media oraz asystent badacza.

Krawcheck uważa, że kobiety przezwyciężą trudności z ubieganiem się o podwyżki. – Jeśli zarabiają 85 tys. dol. rocznie, przy zrównaniu ich płac z mężczyznami, zyskają przez 30 lat 1,7 mln dol. Kwota ta jest warta krótkoterminowego wysiłku - mówi.

>>> Czytaj też: Nie wszyscy dostaną 12 zł za godzinę. Sprawdź, kogo nie obejmie stawka minimalna