Waszczykowski w TVN24 pytany był m.in. o komentarz do wypowiedzi b. szefa MSZ, lidera PO Grzegorza Schetyny, że prezydent Barack Obama odmówił spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego, który odbędzie się dniach 31 marca i 1 kwietnia w Waszyngtonie. "Niestety pan Grzegorz Schetyna kłamie państwu. Prezydent Obama nie odmówił żadnego spotkania, ponieważ takie spotkanie, jakie ma na myśli pan Grzegorz Schetyna, nigdy nie było planowane" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Jak mówił, było wiadomo, że na dużym kongresie międzynarodowym, w którym bierze udział około 60 przywódców z całego świata, może dojść tylko do kurtuazyjnych spotkań przy okazji powitania, obiadu itd. "I takie spotkania będą. Natomiast klasyczne spotkania dwustronne są umówione trzy, ponieważ prezydent Obama uznał, że w tej chwili, po załatwieniu sprawy Syrii, Iranu, Kuby, pozostają mu jeszcze do uregulowania kwestie dalekowschodnie. I skoncentrował się na spotkaniach z Chińczykami, Japończykami i Koreańczykami" – wyjaśnił Waszczykowski.

Jego zdaniem "myślenie o tym, że stosunki polsko-amerykańskie są w jakiejś zapaści jest po prostu nie na miejscu". "Odchodzimy od zapaści, jaka miała miejsce za poprzedniego rządu, kiedy to relacje polsko-amerykańskie poprzedni minister spraw zagranicznych (Radosław Sikorski - PAP) określał terminem murzyńskości" - powiedział szef MSZ. Zaznaczył, że od tamtej pory dialog polsko-amerykański został zintensyfikowany.

Waszczykowski pytany był także, czy problemem dla Amerykanów nie jest sprawa polskiego Trybunału Konstytucyjnego. "Nie jest problemem, jest natomiast elementem pytań o to" - odpowiedział. Według niego pytania te wynikają z tego, iż Amerykanie nie do końca rozumieją, co się w Polsce dzieje, jaki jest program reform.

>>> Czytaj też: Zwrot w Waszyngtonie? Będą nieformalne rozmowy Obamy i Erdogana

Na pytanie, czy byłoby mu na rękę, gdyby podczas planowanego na czwartek spotkania doszło do porozumienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderami innych partii, bo wtedy pytań było mniej, Waszczykowski odpowiedział: "To nie ma nic wspólnego ze mną. Ja jestem, jako przedstawiciel formacji, tylko pośrednikiem w relacjach między państwowymi instytucjami a światem zewnętrznym. Jestem takim listonoszem. Za chwilę będzie też wizyta sekretarza generalnego Rady Europy pana (Thorbjoerna - PAP) Jaglanda, a potem pana (Fransa - PAP) Timmermansa, wiceszefa Komisji. Będziemy o tym rozmawiać". Jak mówił Waszczykowski w piątek w programie "Świat" TVN24 BiS, Jagland przybędzie do Polski 4 kwietnia, a 5 kwietnia Timmermans.

Szef MSZ był pytany także, czy jego niedawna wizyta na Białorusi i spotkanie z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką było możliwe, ponieważ wcześniej doszło do wymiany szpiegów, odpowiedział: "Nic nie wiem o żadnych szpiegach. Jestem dyplomatą, a nie szefem jakiejkolwiek agencji szpiegowskiej”. Waszczykowski wyjaśnił, że wizyta ta była planowana od kilku miesięcy, a od sześciu lat nie było kontaktów na tak wysokim szczeblu między Polską i Białorusią, co - jego zdaniem - było nienormalną sytuacją.

>>> Polecamy: Rosja się izoluje. Biały Dom: Opuszczenie szczytu nuklearnego to stracona szansa